19 Ekim 2019 Cumartesi 08:42

ANASAYFA l Gizlilik sözleşmesi imzalatıldı KOÜ TIP’TA SKANDAL..!

15.06.2016 Çarşamba - 17:40

çeker
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde personele gizlilik belgesi imzalatıldığı yönündeki iddialarının belgelerini komu oyuyla paylaştı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne personele yönelik gizlilik sözleşmesi imzalatıldığını yaptığı basın açıklamasında iddia eden Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, hastane personelini idare etme yolunda kurum çalışanlarına baskı uygulandığını ifade etti. Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde personele gizlilik sözleşmesi imzalattığı iddia edilen yönetici Doç. Dr. Yunus Taş’ın öncesinde bir alarm cihazının içine gizli kamera yerleştirerek elde ettiği ses ve görüntüleri personele karşı şantaj amaçlı kullandığı ve özel yaşamı ihlal ettiği gerekçesiyle yargıda devam eden hukuki süreci içerisinde olduğu belirtildi.

HALEN BAŞMÜDÜR VEKİLİ

Yaşanan bu gelişmelere rağmen yargı süreci devam eden bu yöneticinin Başmüdür Vekilliği yapmaya devam ettiği de iddialar arasında yer alıyor. Çalışan personelin bu uygulamadan rahatsız olmasıyla, Türk Sağlık-Sen’ e bildirerek konuyla ilgili yardım talebinde bulundukları da basın mensuplarıyla paylaşıldı. Konuyu değerlendirip araştırdıklarını aktaran Ömer Çeker, bu konuyu Sağlık Bakanlığı’na taşıdıklarını, cevap olarak da gizlilik sözleşmesi gibi bir metnin, hukuki bir metin olamayacağı karşılığını aldıklarını da söyledi. Böyle bir uygulamayı Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde nerden çıktığı belli olmayan bir belge olarak niteleyen Çeker, “Mevzuatta da yer almayan Güvenlik ve Gizlilik Sözleşmesi ile yapılan tek şey çalışanı bir tür baskı atına almaktır, sindirmektir. Eğer bilgi kullanımı ve bilgisayar kullanımı ile ilgili yasal açıdan sorunlu bir durum olursa zaten gereği yapılır. 657 Devlet Memurları Kanunun da memurun işleyeceği suçların karşılığı cezaları açık ve net bir şekilde tarif edilmiştir” cümlelerini kullandı. Hukuki olarak bir memurun işlediği suç unsuruna göre ceza aldığını sözlerine ekleyen Ömer Çeker, bazı durumlarda dahi memurun işine bile son verildiğini bildirdi.

AÇIĞA ALINMADI

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ni ve rektörlüğü, “Kocaeli Üniversite yönetiminin bu kişiyi takdir edip makam vermesi de ayrı bir sorun. Üniversite yönetimi Güvenlik ve Gizlilik Sözleşmesinin ardından söz konusu kişiyi Üniversiteye Rektör yardımcısı veya Genel Sekreter yapabilir. Halen özel hayatın ihlalinden ‘gizli kameradan’ yargılaması devam eden kişi nasıl oluyor da Baş Müdür Vekili yapılıyor. Yargılaması sonuçlanana kadar açığa alınması gerekirken daha etkin bir göreve getirilerek taltif edilmektedir” sözleriyle kınadı.

AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Kocaeli Üniversitesi yönetimine ve hastane yönetiminden konu ile ilgili açıklama beklediklerini vurgulayan Çeker “Bu kadar maharetli olan bir şahsiyeti Üniversite yönetimi bu kişiyi Üniversiteye Rektör yardımcısı veya Genel Sekreter yapacak mısınız?” sorusunu sordu.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.