17 Ekim 2019 Perşembe 21:47

ANASAYFA l Gençtürk’ten Doğan’a uyarı

11.04.2017 Salı - 16:11

Yasaklara uyulmazsa suç duyurusunda bulunacağız

İlçe binasında yaptığı basın açıklamasında İzmit Belediyesi’nin seçim yasaklarına aykırı davrandığını belirterek metruk ve iskanı alınmamış binalara EVET afişlerinin asıldığını belirten CHP İzmit İlçe Sekreteri M. Nazım Gençtürk seçim yasaklarına uyulmaması taktirinde İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a suç duyurusunda bulunacağını söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, ve CHP İzmit İlçe Sekreteri Nazım Gençtürk dün 16 Nisan’da yapılacak olan referandum ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleşen açıklamaya İzmit Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Veli Beyaztaş ve Meclis Üyesi Aliye Hale Meriç’te katıldı.

TEŞEKKÜR ETTİ

Gerçekleşen basın açıklamasında önceki gün kentimize gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kentimize gelişini değerlendiren CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya yaptığı konuşmasında, “Biz daha referandum mecliste görüşülürken en bilinçli çalışmasını yürüttük. Toplantılarımız ve etkinliklerimizle referandum da neden Hayır demek gerektiğini anlattık. Ortak amacımız bu referandumun bir memleket meselesi olduğunu anlatmaktır. O yüzden bu çalışmalarımız kapsamında kentimize gelen siyasi büyüklerimize de sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

BEN BÖYLE BİR KAMPANYA GÖRMEDİM

Konuşmasında, “Öte yandan önceki gün STK’lara bu kadar baskı yapıldığı bir dönemde genel başkanımızın anlatacaklarını dinlemek için yaptığımız programa katılan tüm STK temsilcilerine teşekkür ederim” diyen Küçükkaya referandum ile ilgili  “Ben bu kampanya kadar vahşi bir kampanya görmedim. EVET kampanyası yapanların devletin tüm imkanlarını nasıl kullandığını gördük. Hatta devletin kamu binalarına dahi EVET pankartı astıklarını gördük. Eğer Hayırettin devletin imkânlarını bu kadar kullanmış olsaydı emin olun çok daha iyi şeyler çıkardı” diye konuştu.

SEÇİM YASAKLARINA AYKIRI UYGULAMALAR

Küçükkaya’nın ardından konuşan İlçe Sekreteri M. Nazım Gençtürk ise ilçe seçim kurullarının seçim kararlarına dair açıklamalarda bulunarak AK Parti teşkilatlarının ve İzmit Belediyesi’nin seçim yasaklarına uymadıklarını belirterek İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı seçim yasaklarına uyması konusunda uyardı. Gençtürk konuşmasında, “Hile sadece sandıkta olmaz. Hile seçim sürecindeki adaletsizliklerle de olur. Biz bu süreçte birçok seçim yasaklarına aykırı uygulamalara rastladık” dedi.

AFİŞLER ASILMAYA DEVAM EDİYOR

Konuşmasına devam eden Gençtürk, “Seçim kurulu tarafından alınan kararın özeti şudur; İzmit Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi zabıtalarının HAYIR kampanyası yapanları engellemesini de gördük. Seçim yasakları kararların göre duraklar vb. yerlerin propaganda amaçlı kullanılamayacağı belirtilmektedir ama hala birçok yerde bu propaganda afişlerin asılı durduğunu görüyoruz. Metruk ve iskân alınmayan binalara seçimle ilgili propaganda afişi asılamaz. Ama sadece yürüyüş yolunda bile nitelikteki binalarda bu afişlerin asıldığını görürsünüz” sözlerini kullandı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Gençtürk sözlerinin sonunda, “Bununla ilgili gerekli şikâyetler yapılmasına rağmen aradan geçen süre içerisinde AKP teşkilatları ve İzmit Belediyesi bu kararı uygulamakta imtina etmektedir. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan kamu görevini ihlal etmektedir. Buradan başkana diyorum ki; Belli ki yardımcılarınız mahkeme kararlarının uygulanması konusunda sizi haberdar etmemişler. Hemşerilik hukuku gereği yarın öğlene kadar size süre veriyor, eğer uymazsanız suç duyurusunda bulunacağımızı buradan ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.