18 Ekim 2019 Cuma 05:01

ANASAYFA l EROİN YAKALAMADA BİRİNCİ SIRADA

05.06.2017 Pazartesi - 10:47

 

Kocaeli  Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Kocaeli önemli narkotik maddelerden esrarın yakalanmasında Türkiye’de 14. eroinde ise birinci sıradadır” açıklamasında bulundu

Kocaeli Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı (2017-2019)’na ilişkin basın toplantısı Valilik Makam Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Basın toplantısına İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Mehmet Karadeniz, İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, İl Halk Sağlığı Müdürü Sinan Öztürk, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ve  Denetimli Serbestlik İl Müdürü Taylan Beydoğan katılım gösterdi.

TERÖR GİBİ BÜYÜK BİR TEHDİT

Vali Güzeloğlu basın açıklamasında, “Ülkemizin gençliğini tehdit eden uyuşturucu kavramıyla ilgili uyuşturucu ile mücadele eylem planını paylaşmak için bir aradayız. Uyuşturucu gençliği ve insanımızı hedef alan en büyük tehditlerden biridir. İnsanın geleceğini yok eden adeta bedenine ve beynine yönelik bir terör saldırısıdır. Biz devlet olarak başta hükümetimiz ve iç işleri bakanlığımızın kesin ve kararlı bir tavrı vardır. Mücadele topyekun bir kararlılıkla sürdürmektedir. Terör belası kadar uyuşturucuyu da onunla eşit düzeyde bir tehdit olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

KESİN KARARLIYIZ

Valiliğimiz koordinesinde tüm kurumlarımız, STK’larımızla büyük bir mücadeleyi de sürdürüyoruz” diyen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Eylem planımız alandaki çalışmalarımızın özetlendiği, eğitim ve güvenlik başlıklarında kurumların koordinesi sağlamaktadır. Bu büyük saldırıdan her bir bireyimizi korumak ve onun dışında kalmalarını sağlamak. Buna bulaşanların tedavisini ve kısa sürede uyuşturucuyla ilgisini kesmek, bu süreçte onlara yardımcı olmak adına kesin kararı sizlerle paylaşıyoruz” dedi.

GÜÇLÜ BİR DAYANIŞMA

Uyuşturucu eylem planının uzun bir dönemdir yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıktığının altını çizen Vali Güzeloğlu, “İnsan en değerli varlığımızdır. Gençlerimize dönük bu ihanette gençliğimizin korunması temel önceliğimizidir. Gençlik boyutunda geliştirdiğimiz politikalar, gençlerimizin bu saldırının dışında kalması, amacımızdır. İl genelinde çok etkin kararlı bir işbirliği içerisindeyiz. Çok güçlü bir dayanışma söz konusudur. ” şeklinde konuştu.

NARKOTİM EKİPLERİ

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara dair açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu, “Narkotim çalışmalarımız yapılıyor. Bunlar il genelinde kullanıma açık olan tüm alanlarda sivil ve etkin bir denetim birimleridirler. Narkotim ekiplerimiz her an alanda görev yapmaktadır. Narkotimlerimizin en etkin olduğu alanlardan birisi de okullarımızdır. 613 okulumuzda 724 irtibat görevlisi görevlendirildi. 517 motorize ekip de okulların çevresinde görevlendirilmiştir” dedi.

AMATEM ve ÇEMATEM KURULUYOR

Kocaeli Üniversitesin’de AMATEM ve ÇEMATEM kurulacağını söyleyen Vali Güzeloğlu, “Mutabakat sağlandı. Kocaeli Üniversitemizin içerisinde 20 dönümlük kampus içerisinde 50 yataklı AMATEM ve 20 yataklı ÇEMATEM yapılması kararlaştırıldı. Alan tahsisi yapıldı. Bu yıl İnşallah temelini atacağız. Bu tesisler tedavide fiziksel ve bedensel anlamda uyuşturucudan arındırılması anlamında büyük önem taşımaktadır” diye konuştu.

3 BİN HÜKÜMLÜ FAYDALANDI

Denetimli Serbestlik çalışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Vali Güzeloğlu, “Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı (SAMBA) çok başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Yaklaşık 3 bini aşkın hükümlü denetimli serbestlik müdürlüğümüz tarafından hizmet almıştır. Özellikle genç hükümlülerde 264 kişi  ciddi anlamda rehabilite edilmiştir” değerlendirmesinde bulundu. Vali Hasan Basri Güzeloğlu aileler de seslenerek çocukların hareketlerinin doğru gözlemlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

METRUK BİNALAR

Metruk binalara ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Toplam metruk bina sayısı 740. Tarihi değeri bulunan veya SİT alanı içerisinde yer alan metruk bina sayısı 22.  Restore edilen 15 bina bulunuyor. Tespit edilen metruk binalardan 241’i yıkıldı. Bir bina içinde işlemler devam ediyor” şeklinde konuştu.

ELE GEÇİRİLEN UYUŞTURUCU MADDELER

Toplantıda 1 Ocak 2017’den 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ele geçirilen suç unsuru uyuşturucu maddelerine ilişkin rakamlar paylaşıldı. Rakamlara göre 1 Ocak’tan 31 Mayıs’a kadar 778 kg eroin, 2 milyon 392 bin 208 kg esrar maddesi,  2 bin 73 kg S. Kannobinoid maddesi,1 milyon 676 bin 886 tane uyuşturucu hap,293 bin 15 kg kokain maddesi, 2 bin 800 gr metamfetamin ve 4 bin 730 kg kök kenevir ele geçirildiği duyuruldu. Vali Güzeloğlu konuşmasında bitmeyecek bir mücadelenin iki yıllık yansımasıdır bu eylem planı ifadelerini kullandı.

EROİN YAKALAMADA KOCAELİ İLK SIRADA

“Ülkemizde tek seferde yakalanan 293 kg kokain yurt dışından ülkemize sokulmak istenirken Körfez’de yakalandı” diyen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Kocaeli önemli narkotik maddelerden esrarın yakalanmasında Türkiye’de 14. eroinde ise birinci sıradadır” dedi. Güzeloğlu sözlerinin devamında Müftülüğümüz, gençlik ve spor il müdürlüğümüz gibi kurumlarımız da projeleriyle net bir kararlı bir mücadele sergileyecektir. Kocaeli il genelinde ülkeye örnek olacak yüksek bir başarıya sahiptir. Operasyonlar oldukça başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Bu operasyonlar toplumumuzu tehdit eden bu belaya karşı kararlı mücadeleyi yansıtan çalışmalardır” dedi.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.