19 Ekim 2019 Cumartesi 13:28

ANASAYFA l DURMAZ UYARDI O SAATLERDE DIŞARI ÇIKMAYIN

29.06.2017 Perşembe - 14:01

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mürsel Durmaz, aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğini belirtti.

Aşırı sıcaklarda, hava  sıcaklığı 32˚ C’nin ve nem oranı %60’ın üzerine çıktığında; sağlık sorunu olmayan birçok kişi  olumsuz etkileniyor. Bazen yaşamı tehdit edici boyutlara ulaşabiliyor. Başta güneş çarpması, sıcak krampları gibi birçok rahatsızlık, sıcakların etkisi ile ortaya çıkabiliyor.

Aşırı sıcakların (33 ile 41˚C arası çok sıcak, 42 ile 54 ˚C arası tehlikeli sıcak olarak kabul edilmektedir) özellikle kalp hastalığı olanlarda tehlikeli olabildiğini belirten Durmaz, yaptığı açıklamada; “Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00 saatleri arası) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık   sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol  giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır”dedi.

Durmaz sözlerine “Sıcak oranlarının çok yüksek olduğu günlerde karşılaşılan güneş çarpması önemli ve tehlikeli bir sağlık sorunudur. Yüksek ateş, terleyememe, komaya kadar giden sinir sistemi bozuklukları, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, çarpıntı sıcak çarpmasının ilk belirtileri olabilir”diyerek “bunun  sonrasında; algılama ve koordinasyon yeteneğinin bozulması, görme netliğinde bozulma, göz çukurlarının belirginleşmesi, bilincin kaybolması ortaya çıkabileceğini böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden bir sağlık merkezine başvurmak gerektiği, sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı arttığından ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalıştığından normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılmaktadır”diyerek  “şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, tedavi amaçlı bazı ilaçların kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Aşırı sıcaklara karşı risk gruplarının daha fazla dikkatli olması gerektiğine işaret eden  Durmaz, ” Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde denize girilmemeli ve güneşe çıkılmamalıdır. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir. Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır. Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır.   Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir. Kafein, fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir. Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir” dedi.

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.