23 Ekim 2019 Çarşamba 08:49

ANASAYFA l “TARİHİNE,SAHİP ÇIKMAYANIN GELECEĞİ OLMAZ”

08.10.2016 Cumartesi - 18:17

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, hemşeri derneklerini makamında ağırlamaya devam ediyor.   Kısa bir süre önce kurulan Kocaeli Yörük Türkmen Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ilk ziyaretini İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a yaptı.

Dernek Başkanı Hüseyin Karakaya ve yönetim kurulu üyelerini ağırlayan Doğan, ” hepimiz Türküz, hepimiz bu ülkenin topraklarında yaşıyoruz. Yüzyıllardır birlikte yaşadık, bu topraklara bu ülkeye sahip çıktık, birbirimiz için öldük, birbirimiz için her türlü desteği verdik, ekmeğimizi suyumuzu her şeyimizi paylaştık.  Hep birlikte aile olduk ve her savaşta vatanımız için bayrağımız için, ezanımız için can verdik.

DÜNYA ŞAŞIRDI

Bugünde yine 15 Temmuz’daki hain darbe girişimine karşı koyarken, hiçbir millet ayrımı yapmaksızın Türk bayrağının altında bir aradaydık. Sergilediğimiz bu duruşu herkese bir kez daha gösterdik. Dünya, “bunlar yine Selçuklunun, Osmanlının torunları olarak geliyorlar”  diyerek bu duruş karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadı. 

TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Biz İzmit Belediyesi olarak, tarihine, tarihi değerlerine çok önem veren bir belediyeyiz. Kendi ilçemizin dışında olmasına rağmen gelen talepler doğrultusunda Servetiye siperlerini gün yüzüne çıkardık.  Ayrıca şehrimizde Çanakkale ruhunu yaşatmak amacıyla Yahya Kaptan Mahallesi’nde Kınalı Asker Açık Hava Müzesini yaptık. Türkiye’de ilk defa Sarıkamış ruhunu yaşatmak için Sarıkamış Anıtını ve hatıra ormanını yine biz yaptık. Kıbrıs ve Kore Gazileri anıtını ve buna benzer onlarca tarihi yapıyı şehrimize kazandırdık. İnşallah önümüzdeki günlerde de Kocaeli’mize ismini veren Akçakoca Meydanını tamamlayıp orada bir Osmanlı Açıkhava müzesi açacağız.

ATA YADİGÂRLARI BİR ZAMANLAR HORLANMIŞ

İzmit Belediyesi olarak tarihimize sahip çıkmayı kendimize görev edindik. Mehteran takımını kurduk. Gündüz bile yanından geçerken insanların korktuğu, tedirgin olduğu Kültür Tepesi şimdi inanların aileleriyle gidebilecekleri bir  mekan haline geldi.  Bir zamanlar ne yazık ki, bu şehirde Ata yadigarları horlanmış, tarihi yapıların üzerine binalar dikilmiş.  Biz ise bu yok edilen tarihi yapıları tekrar kazanmaya ve kazandırmaya çalışıyoruz. Bizim kültürümüzde Atasına,  dedesine tarihine sahip çıkmayanın geleceği olmaz. Bizim kültürümüzde aksakala, ak saça saygı vardır” şeklinde konuştu.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.