24 Ekim 2019 Perşembe 00:31

ANASAYFA l DOĞAN, AKÇAKOCA TURİSTLERİN BÜYÜK İLGİSİNİ ÇEKECEK

16.08.2016 Salı - 11:38

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan Akçakoca Mahallesi’nde sona gelinen meydan düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceledi. 1 milyon 747 bin TL ihale bedeliyle şehir turizmine kazandırılmak amacıyla başlatılan meydan düzenlemesi çalışmalarını yakından takip eden Başkan Doğan, projenin son durumuyla ilgili bilgiyi yetkililerden aldı.  
AKÇAKOCA TARİHİ DEĞERİ ÇOK YÜKSEK BİR MAHALLE

Doğan, Tarih Koridoru Projesinin en önemli ayağını oluşturan Akçakoca Meydan Düzenleme çalışmalarının neredeyse bittiğini belirterek ” Akçakoca Mahallesi bizim için tarihi değeri çok yüksek bir mahallemiz. Şehrimizin fatihlerinden Akçakoca’nın adını taşıyan mahallemizdeki çalışmalarımız neredeyse tamamlandı. Burada yaptığımız çalışmalarda bir bakıma Osmanlı’nın ilk kuruluş yıllarının izlerini ortaya çıkarıyoruz. Burası, Akçakoca’nın siluetinin yanı sıra dönemin devlet adamlarının yaşatıldığı bir bölge olacak. Çalışmalar bittiğinde burası yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekecektir” şeklinde konuştu. 

YOĞUN ÇALIŞMA

Yaklaşık 4500 metrekarelik alandaki çalışmalarda su deposunun Kuzey bölümünde bulunan trafo kaldırılarak bu alan sert zemin ve yeşil alan olarak yeniden düzenlendi, bu alanın Doğusunda bulunan tescilli ağacın çevresi de düzenlenerek dinlenme ve oturma bölümü oluşturuldu. Eski muhtarlık binasının olduğu ada da yeşil alan ve sert zemin olarak yeniden düzenlendi. Kot düzenlemesiyle meydanın yol ile ilişkisi kademeler yapılarak sağlanarak bu kademeler içerisinde seyir terasları oluşturuldu. Su deposunun Doğusunda bulunan yürüyüş yolunun kot düzenlemesi yapılarak meydana bağlandı.

YOLLAR TRAFİĞE AÇILDI

Yol kaplamaları tamamlanana meydanda yollar araç trafiğine açıldı.   Meydanda oluşturulan amfinin oturma alanlarının ahşapla kaplandığı meydan projesinde son rötuşlar yapılıyor. Belediye çalışmalarının son surat ilerlediği ancak bölgede yapılan altyapı çalışmaları sebebiyle zaman zaman bekleme sürecine giren projenin en kısa zamanda tamamlanacağı belirtildi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.