13 Ekim 2019 Pazar 21:38

ANASAYFA l DİSK “HÜKÜMET FON ISRARINDAN VAZGEÇMELİDİR”

07.06.2017 Çarşamba - 13:53

DİSK  Kıdem tazminatının fona devredileceğine ilişkin tartışmalar üzerine Sabri Yalım Parkı’nda açıklama yaptı

Kıdem tazminatının fona devredileceğine ilişkin tartışmalar üzerine Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Kocaeli Şubesi (DİSK) Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, Kocaeli Demokrasi Girişimi Sözcüsü Bekir Yurdagül, CHP İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik ve DİSK’e bağlı sendikaları şube başkanları yer aldı.

 DALGA GEÇMEYİN

Açıklamayı okuyan DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, “Kıdem tazminatı 80 yıllık temel bir işçi hakkıdır. Türkiye işçi sınıfı 1936’dan bu yana kıdem tazminatı hakkına sahiptir. Kıdem tazminatı işçinin çalışanın güvencesidir, birikmiş emeğidir, alın teridir Kıdem tazminatı işverenlerin ve hükümetin iddia edildiği gibi yük değil haktır. Hükümet kapalı kapılar ardında, sendikalardan ve işçilerden gizli kıdem tazminatını fona devretme hazırlıklarını yürütüyor. Kıdem tazminatının fona devri sonun başlangıcı demektir. Fona devir, kıdem tazminatının 10 güne 15 güne düşmesi anlamına gelmektedir. Fona devir, iş güvencesinin iyice yok olmasıdır. Fona devir işten çıkarmaların kolaylaşması demektir. Hükümet diyor ki, kıdem tazminatı fonu işçinin yararınadır. Aklımızla dalga geçmeyin, işçiyle dalga geçmeyin! İşsizlik rekor kırarken, TÜİK rakamlarına göre 7 milyon işsiz varken işten çıkarmaların kolaylaşması işçinin yararına olabilir mi? Fon 42 yıldır gündemde ama işçilerin mücadelesi sonucu çıkarılamadı” dedi.

HÜKÜMET FON ISRARINDAN VAZGEÇMELİDİR

Açıklamanın devamında Küçük, “AKP 15 yıldır iktidarda ama bugüne kadar kıdem tazminatını fona devredemedi. Eğer kıdem tazminatı fonu işçiye yararlı olsaydı çok önemli bir referandum öncesinde işçilerin oyunu almak için kullanılırdı.Hükümet işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışıyor. Hükümet “Kıdem tazminatı hakkını ödemeyen patronlar var” diyerek kıdem tazminatını ortadan kaldırmak istiyor Herkes bilsin kıdem tazminatı hakkimizi kısıtlamaya ve ortadan kaldırmaya yönelik oyunlara izin vermeyeceğiz. Kıdem tazminat hakkımızdan taviz vermeyeceğiz. Hükümetin kıdem tazminatında hazırladığı Truva atını reddediyoruz. Bireysel fonu reddediyoruz, garanti istiyoruz. Hükümet fon ısrarından vazgeçmelidir. Kıdem tazminatı fonunu tazminat alamayan işçiler için getirdiklerini iddia ediyorlar” ifadelerini kullandı.

 TALEPLERİNİ SIRALADILAR

“Eğer dertleri işçilerin kıdem tazminatı alması ise yıllardır dile getirdiğimiz taleplerimiz nettir” diyerek taleplerini açıklayan Küçük,“Bütün çalışanlar kıdem tazminat hakkına kolayca erişilebilmelidir. Bunun için hiçbir ayrım olmaksızın bütün işçilerin kıdem tazminatından yararlanması sağlanmalıdır. Kıdem tazminatının fona devri gündemden çıkarılmalıdır Kıdem tazminatı doğrudan işveren yükümlülüğü olarak kalmalıdır. Kıdem tazminatı her türlü işten çıkarmada ve istifa halinde süre koşulu olmadan ödenmelidir Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır. -İşverenin icra ve iflası hallerinde kıdem tazminatı alacakları devlet ve bankaların ipotekli önüne alınmalı ve ilk sıraya yükseltilmelidir Diğer tüm alacaklardan önce işçi alacakları ödenmelidir. -İşverenin ödeme aczine düşmesi durumunda kıdem tazminatına garanti getirilmelidir. Kıdem tazminat alacakları ücret alacağı sayılmalı ve halen İşsizlik Sigortası Kanunu’nda düzenlenmiş olan ücret garanti” uygulaması kapsamına alınmalıdır. Ücret garanti fonu kıdem tazminatını da içerecek şekilde genişletilmeli ve ödeme süresi artırılmalıdır. Kıdem tazminatı ödemeyen, ödemekten kaçınan işverenlere ağır yaptırımlar getirilmelidir Kıdem tazminatı ile ilgili hükümler doğrudan 4857 sayılı İş Yasası’nın sistemi içine alınmalıdır.Kıdem tazminatı yük değil haktır! Direne direne kazanacağız! Zafer direnen işçilerin olacak!” şeklinde konuştu.

 

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.