22 Mart 2019 Cuma 03:26

ANASAYFA l Dış Ticaretteki Olumlu Performansı Sürdürmeliyiz

01.11.2018 Perşembe - 15:06

 

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan ekim ayı geçici dış ticaret verilerine göre; ihracatın yüzde 13.1 artarak 15.7 milyar dolar, ithalatın yüzde 23.5 azalarak 16.3 milyar dolar olarak gerçekleşmesine ilişkin değerlendirme yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ihracat performansının çok olumlu olduğunu vurgulayarak, “Ekimde ihracatın tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaşarak tarihi rekor kırdığını memnuniyetle görüyoruz. Döviz kurlarının etkisi hem ihracat hem ithalatta kendini gösteriyor. Kurun yükselmesi nedeniyle ihracatta çok olumlu bir ivmelenme var. İthalatın da bu kadar hızlı gerilemesinin kurlara bağlı olduğunu düşünüyoruz. Hammadde dışında ara mamül ürünleri pahalı olduğundan bu rakamlar bize üretimin iç piyasada yapıldığını ve oradan tedarik edildiğini gösteriyor.” dedi.

Zeytinoğlu ihracattaki artışla birlikte ithalatın da yüzde 23.5 oranında gerilemesi sonucu dış ticaret açığındaki yüzde 93’lük iyileşmeye ilişkin değerlendirmesinde, “Ekim ayında dış ticaret açığı 529 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığındaki bu gerilemenin cari açığa da olumlu yansıyacağını göreceğiz. Önümüzdeki aylarda yıllık cari açıkta belirgin gerilemeler olacağını düşünüyoruz.” dedi.                                                                                           

Yıllık ihracat rakamının da zirveye ulaştığını vurgulayan Zeytinoğlu, “Yıllık ihracatımızın 166.8 milyar dolar ile bugüne kadar açıklanan en yüksek veri olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Bu rakam geçen yılın aynı döneminin yüzde 8 fazlası. Bunun yanında ekim ayında ihracatın ithalat karşılama oranının yüzde 96.7’ye yükseldiğini görüyoruz. Bu performansın devam etmesini bekliyoruz.” dedi. 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


istanbul escort instagram takipçi hilesi instagram beğeni hilesi