24 Ekim 2019 Perşembe 00:41

ANASAYFA l Dış ticaret açığı azalıyor

03.08.2016 Çarşamba - 16:06

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, enflasyon rakamlarının beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini, ağustos ayında baz etkisiyle hem ÜFE’de hem de TÜFE’de yıllık bazda azalma olabileceğini tahmin ettiklerini bildirdi

Yaptığı yazılı açıklamada Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan temmuz ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Temmuz ayı Tüketici Fiyatları Endeksi’nde artış olduğunu gördüklerini vurgulayan Zeytinoğlu, “Temmuz ayı yıllık tüketici enflasyonu yüzde 8,79 olarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Aylık bazda yüzde 1,16 artış göstererek son altı ayın zirvesinde olan TÜFE’de bir önceki aya göre en yüksek artışın alkollü içecekler ve tütün grubunda, düşüş gösteren tek grubun giyim ve ayakkabı olduğunu görüyoruz. Enflasyon beklentilerimizin üzerinde geldi. Ağustos ayında baz etkisiyle hem ÜFE’de hem de TÜFE’de yıllık bazda azalma olabileceğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

13 MİLYAR DOLARIN ÜSTÜ

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından revize edilen temmuz ayı ihracat ve ithalat rakamlarını da değerlendiren Zeytinoğlu, şunları kaydetti: “Temmuz ayı dış ticaret rakamları Ekonomi Bakanımız tarafından revize edildi. Böylece yeni ihracat rakamı 9,9 milyar dolara çıktı. İhracatın düşmesi sonucu korktuğumuz dış ticaret açığının büyümesinden endişe duyuyorduk. İthalatın ihracattan daha hızlı düşmesiyle dış ticaret açığımızda azalma olduğunu memnuniyetle görüyoruz ancak aylık bazda ihracatımızın tekrar alıştığımız 13 milyar doların üstü seviyelerine dönmesini arzu ediyoruz. Bunun için yürütülmekte olan teşvik çalışmalarında ihracatın artırılması için destek taleplerimizi yeniliyoruz.”

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.