22 Ekim 2019 Salı 02:14

ANASAYFA l Cumhuriyet Parkı’nda “HAYIR” eylemi

19.04.2017 Çarşamba - 10:40

16 Nisan akşamı gerçekleşen referandum sonucunun usulsüz olduğu iddia edilmesi üzerine başta “Başka Gelecek Hareketi” olmak üzere birçok STK temsilcisi bir araya gelerek Cumhuriyet Parkı’nda eylem düzenlendi

Referandum günü YSK’nın mühürsüz zarflarda bulunan oy pusulalarını da geçerli oy olarak sayması iddiası ülke gündemine bomba gibi düşmüştü. YSK’nın bu son dakika kararının seçime gölge düşürdüğünü iddia eden birçok vatandaş yurdun çeşitli illerinde eylemler yapmaya başladı. Bu eylemlerin yapıldığı illerden birisi de ilimiz oldu. Başka Gelecek Hareketi isimli bir topluluk da geçtiğimiz akşam 19.00’da Cumhuriyet Parkı’nda bir eylem gerçekleştirdi.

GERGİNLİK YAŞANDI

Cumhuriyet Parkı’nda gerçekleştirilen eyleme CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın yanı sıra CHP Milletvekili Haydar Akar, CHP il yöneticileri, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve kentimizde faaliyet gösteren birçok STK’nın temsilcisi katılım gösterdi. Eylemde Öğrenci Kolektifleri ilk etapta Cumhuriyet Parkı’na güvenlik güçleri tarafından alınmak istenmedi. Güvenlik güçleri ile öğrenci kolektifleri arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Slogan atan gençler  Alemdar Caddesi’nde aşağı yürüyüş yoluna doğru indiler. Peşlerinden de Çevik Kuvvet ekipleri takip etti. Gençler ardından Yürüyüş yolu üzerinden Belsa’nın içerisinden geçerek Cumhuriyet Parkı’na giriş yaptılar. Öğrenci Kolektifleri’nin de aralarına katılmasının ardından CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç basın açıklamasını okudu.

“VAZGEÇMEDİK”

Eylemde basın açıklamasını okuyan isim CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç oldu. Erinç basın açıklamasında, “Eşit ve adil olmayan şartlarda bir süreç yaşadık. Hayır’da buluşan ve buluşturan memleket gençliğine sınırsız imkânla değil inançla büyüttüğü  bir mücadele getirdi. Hiçbir arkadaşımızın boynu bükülmesin gözleri yere bakmasın. Duruşumuz gibi boynumuz da dimdik dursun. Biz bu memlekete parçası olduğumuz Cumhuriyetin kurduğu meclise hepsinden öte yaşadıklarımıza ve yaşayacaklarımıza sahip çıktık. En başından beri sadece kendimize ve bu memleketin birikimine inandık. Kanmadık, aldatılmadık, vazgeçmedik ve en önemlisi yanılmadık. İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den, Artvin’den, Diyarbakır’dan, Mersin’den ve memleketin yarısından hep birlikte haykırdığımız Hayır’dır.  Biz kazandık” dedi.

“GELECEĞİ YİNE BİRLİKTE KURALIM”

“Baskıdan, şiddetten, nefretten bir an bile korkmadan aylarca sokağı terk etmeyen gençlik kazandı” diyen Erinç, “Oy hakkından vazgeçmeyen gününü otogarda havaalanında sandık başında seçim kurulunda geçiren gençlik kazandı. Emeğine toprağına çocuklarının geleciğine aydınlık günlerin umuduna sahip çıkan halkımız kazandı. Artık tam zamanıdır.Yolsuzluğun alkışlandığı hırsızların utanmadan güldüğü o balkonlardan yükselen cılız sesler değil bizi kendi balkonlarımızdan çaldığımız tencere – tavanın sesini ile artık bastıramaz. Şimdi daha yüksek sesle bu mücadeleyi bu birikimi bu inancı korumanın tam zamanıdır. Ayakta kalmaya, diri ve dik durmaya davetimiz tüm gençliğedir. Ayağa yeniden kalkalım, mümkünlüğüne inandığımız onurlu başka geleceği yine birlikte kuralım. Vazgeçmek yok, bu memleket bizim” şeklinde konuştu

 

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.