19 Ekim 2019 Cumartesi 08:36

ANASAYFA l Çok tartışıldı, gitti-geldi, SONUNDA YAPILACAK…

08.06.2016 Çarşamba - 11:48

optimized-rqpa

İzmit Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında ağırlıklı olarak kültür ve festival gezileri konuşuldu. Ayrıca meclis toplantısında MİA Projesi oy çokluğuyla meclisten geçti

İzmit Belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısı İzmit Belediyesi binası 9’uncu katındaki toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan divan başkanlığı yaptı. Doğan, Ramazan ayını kutlayarak oturumu açtı. Daha sonra İstanbul’da meydana gelen terör saldırısını kınadı. 28 Haziran İzmit’in kurtuluşunu unutmayan Doğan, bu yıl Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın göndereceği Türk yıldızlarının 26 Haziran’da gösteri yapacağının kesinleştiğini belirtti. Meclis’te en çok konuşulan konu Merkezi İş Alanı(MİA) Projesi oldu. Komisyonda bulunan MİA için evet oyu kullanan CHP’li meclis üyesi İlker Ulusoy ve çekimser oy kullanan Uğur Koştur grubun ret kararı almasına tepki olarak meclis oturumuna katılmadı. MİA Projesi oy çokluğu ile meclisten geçti. Meclis oturumunu CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya da takip etti.

 ÇÖZÜM GETİRMELİYİZ

Meclis’te büyük bir kısmını yurt dışı kültür gezileri oluşturdu. Konu ilgili konuşan CHP Grup Başkanvekili Ersin Albayrak, “Bu gezi gündemleri meclis üyelerini yoruyor, komisyonlara havale edilse süre yok denilecek. Bunun bir çözüme kavuşturulmasını gerekiyor” dedi. Ardından Ak Parti Meclis Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak konuya hak verirken, konuyla ilgili açıklama yapan Nevzat Doğan, bu gezilerin STK’larca yapıldığını belirterek, basında bu konunun yanlış anlaşıldığını dile getirdi. Ardından Albayrak, “Ya bunu diğer belediyeler gibi meclisimizin dışında tutacağız. Ya da başka bir çözüm getireceğiz. Açıkçası biz burada meclisin vereceği kararı uygulamak istiyoruz, Kültür Müdürlüğü’ de ne yapacağını şaşırdı” ifadelerini kullandı. Ardından söz alan AKP Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak ise gezilerle ilgili tüm meclis gündemlerinin komisyonlara havale etmeksizin son kez hepsini bir seferde onaylamayı, bundan sonrasında da belediye meclisinin böyle şeylerle meşgul edilmemesi gerektiğini söyledi.

MİA ALANI SULAK ALANDIR

MİA projesiyle ilgili maddeye CHP muhalefet şerhi koydu. CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak, projenin mahkemelik olmasından dolayı ret oyu verdiklerini söyledi. Daha sonra Nevzat Doğan, mahkeme kararı olmadığını belirtince, CHP’li Meclis üyeleri Büyükşehir Belediyesi’ndeki ret kararıyla uyumlu olması için ret oyu verdiklerini söyledi. Doğan, tüm meclis üyelerinin aynı şeyi düşünüp düşünmediğini sordu. Albayrak, “Grup başkanvekili olarak beni muhatap alacaksınız herhalde” dedi. Sonra CHP Meclis Üyesi İbrahim Güçlü, ilk gerekçe olarak merkezi iş yerinin belirlendiği yerin zemininin çok külfet getirdiğini, zeminin uygun olmadığını söyleyerek, “Başka bir konu, buranın göçmen kuşların uğrak yeri olması ve sulak alan olmasıdır. Türkiye’de yapılan bir sürü bilimsel araştırmada Türkiye’nin su fakiri bir ülke olduğu sonucu olduğu ortaya çıkıyor. Geleceğin sürtüşmelerinin su üzerinden çıkacağı bildirilmektedir. Böyle bir durumda oraya MİA alanı yapılamaz” dedi.

BAZI CHP’LİLERE TEŞEKKÜR

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, konuyla ilgili uzman olduğunu belirten Ak Parti Meclis üyesi Aykut Bozkurt’a söz verdi. Bozkurt, “Zemin kötü diyorlar ama zemin o kadar kötü değil. Orada biliyorsunuz Emex Otel var, bir deprem atlattı. Buda bunun kanıtıdır. Ayrıca sulak alan göz ardı edilmedi, korundu. Komisyondaki CHP’li meclis üyelerinden İlker Ulusoy Bey’in çok emeği var, komşumdur aynı zamanda. Barbaros Akkuş’un çok emeği var. Uğur Koştur’un çok emeği var. Pek çok arkadaşımızın emeği var. Başkanımızın hiçbir müdahalesi olmadı, belki başkanımızı da kırdık. Daha fazla yüksek kat istiyordu. Planın İzmit’imize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

KENTİN TİCARİ HACMİ ARTACAK

Daha sonra konuşan Zekeriya Özak şunları söyledi; “Merkezi İş Alanı dediğimiz bölge, Yeni Gölcük Yolu ile Ömer Türkçakal, Yuvacık ile Perşembe Pazarı arasında planlanmış bir bölge. Burası İzmit’in değil, Kocaeli’nin kalbidir. Burada biz sadece plan yapıyoruz. Tüm bu projedeki yapıları arazi sahipleri, vatandaşlar yapacak. Bu plan 2006 yılında bir fikir olarak ortaya atıldı. Bu planda emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a teşekkür ederim. Sizin bu geniş vizyonunuzla İzmit çok şey kazanacak. STK’lara, sanayicilere, iş adamlarına, siyasi partilere, katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Burası yaşanabilir dinamik bir kent merkezi olacak. Kentin ticari hacmi artarak, en az 60 bin yeni istihdam oluşturulacak.”

CHP’LİLER BU PLANI ONAYLADI

Muhalefet böylece önümüzdeki 50 yıl daha muhalefette kalmayı garantiledi diyen Özak, “Bu güne kadar baltalamasalardı MİA çoktan başlamıştı. Zamanı gelince vatandaşımız bu kaybedilen yılların hesabını sandıkta soracak. Birazdan söylediklerinize pişman olacaksınız, bu belgeyi ilk defa sunuyorum. Karar tarihi 14 Temmuz 2006. 1/50 ölçekli bir plan yapıldı. Bunu ilk defa açıklıyorum, bu plan oy birliği ile geçti. CHP’liler de onayladı. O gün yanlışlıkla o doğruyu gördüler ama bugün görmezden geliyorlar. Bu aynı zamanda vatandaşı bir kenara atmaktır. Biz kentimizin bölgenin parlayan yıldızı olmasını hedefliyoruz. Bu plan yanlış söylentilerle siyasete konu edilse de bizim için asla siyasete alet edilemez. Bu plan İzmit’e şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

ORADA 8 BİN VATANDAŞ VAR

Daha sonra konuşan Ersin Albayrak, “Sayın Zekeriya Özak’ın ağzından bal damlıyor. Bunu tarihe not düşmemiz gerekiyor. Daha önce de iyi olsun diye yapılan viyadükteki sorunlar ortadadır. Bu Ramazan gününde 11 cenazemizin olduğu günde, fazla bam teline basmak istemiyoruz. Şuanda İzmit’te trafik felç olmuş durumda. İzmit’te tramvay rayları döşeniyor. Eğer raylar böylece kalacaksa vay İzmit’in haline. Zekeriya Bey’e teşekkür ediyoruz. Tarihe not düştü” ifadelerini kullandı. Ardından söze giren CHP’li meclis üyesi Barbaros Akkuş, komisyonda yer aldığını söylerken, “Sekapark ile 10 yıldır idare ediyoruz. Burayı yeşil alan yapsaydınız” dedi. Ardından Doğan, “Orada 8 bin vatandaşın yeri var, duyarlar biliyorsunuz değil mi? diyince Akkuş, “Burası yıllardır atıl bir bölge. 60 bin istihdam sağlayacak, günde 300 bin kişi seyahat edecek, bu trafiği olumsuz etkiler” dedi.

CUMHURİYET LAF PARTİSİ ÖZRÜ

Akkuş, CHP’nin MİA’ya ret cevabına karşı olan meclis üyeleriyle ilgili Doğan’ın “Onlar nerede” şeklinde başta yönelttiği soruya da cevap vererek, “Komisyon üyelerinin kararı grup kararı değildir. Grubumuz hayır kararı aldı, biz de uyduk. Bu neden zorunuza gidiyor” dedi. AKP sıralarından söz alan İbrahim Elgin ise “Her şeye karşı çıkıyorsunuz, Cumhuriyet Laf Partisi olarak değiştirin bence” dedi ve tartışmanın fitilini ateşledi. Zekeriya Özak devreye girerek, İbrahim Ergin’in lafını haddini aşan bir laf olarak gördüğünü belirtti ve grubu adına özür diledi, tartışma tatlılıkla sona erdi. Konuyla ilgili son konuşmayı yapan Başkan Doğan, “Kendisinin şehir plancısı olmadığını, teknik ekibin özgürce kafa yorduğunu kaydederek, “Bana göre daha da üst seviyede bir yer olabilir. Yanına yatları ile iş adamlarının geleceği bir merkeze de dönüştürülebilir. Denizin üzerine gökdelenlerin yapıldığı bir dünyada, bizim komik olur, buraları tartışmamız. Gelelim son kısma. Burası 6­7 yıldır yapılamıyor, kim kaybediyor. Hadi şimdi reddedelim, 10 yıl daha yapılamasın, 8 bin vatandaşımız var burada, adamlar geliyor, şunu yapacağım diyor yapamıyor. Bizim görevimiz, bu mağduriyeti gidermek.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.