17 Ekim 2019 Perşembe 14:11

ANASAYFA l CHP’den referandum sonrası ilk açıklama

17.04.2017 Pazartesi - 13:22

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Örgütü dün gece ‘ Evet ‘ ile sonuçlanan referandum kararı sonrasında sabah saatlerinde il binasında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Örgütü dün gece ‘ Evet ‘ ile sonuçlanan referandum kararı sonrasında sabah saatlerinde il binasında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Haydar Akar, İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür ve il yöneticileri katıldı

ŞARTLAR EŞİT DEĞİLDİ

Programda konuşan Sarıbay,” Bir anayasa referandumunda beklenen uzlaşma ortamının sağlanmamış olması bizler tatmin etmemiştir. Bu referandumda katkı veren arkadaşlarımıza, STK’lara, Oy ve ötesine, Milletvekillerine, İl Kadın ve gençlik kollarına teşekkür ediyorum. Burada çıkan sonucun yüzde 51 ile açıklanması bunun karşısında 25 milyona yakın oyun da bu anayasa “hayır” dediğinin göstergesidir. Bu referandum sürecinde şartlar eşit değildi. Kocaeli’de 12+1 13 şehir karışışınızda CB örtülü ödeneği karşınızda, muhtarlara, iş adamlarına yapılan bası ortada. Muhtarlara köyünüzden evet çıkmazsa köyünüze hizmet gelmez baskısı ile karşı karşıya” dedi.

YSK’NIN VERDİĞİ KARAR RAHATSIZ ETTİ

Sarıbay,” Burada kamunun bütün olanaklarının da kullanıldığını gördük. Şunu sormalı idik. Bu değirmenin suyu nereden geliyor. Bu değirmenin suyu vergilerimizden geliyor. YSK’nın verdiği karar bir hukukçu olarak beni rahatsız etti. Bir maç oynanıyor. Penaltının 14 tane kuralı var. Maç devam ederken kurallardan biri değişiyor. YSK başkanı bir hukukçu ama bunları geçerli sayılacak diyor.  Maalesef ben yaptım oldu. Benim yaptığım herşey doğru mantığı ile bu kararlar alınmakta. YSK Başkanın da böyle bir tezgâhın içinde olması gerçekten üzücü. ‘’Hayır” için çalışan herkes başarılı mı? Evet başarılı. Karşınızda bir dev var. Kendi kendini inkâr eden bir başbakan var. Yasa hukuk tanımayan idareciler var. Biz bunu yenilgi olarak kabul etmiyoruz. Biz bunu yenilgi olarak kabul etmiyoruz. Koyverip. Bunlara ülkeyi bırakacak halimiz yok.

GENEL BAŞKANIMIZIN PAYI BÜYÜKTÜR

Haydar Akar,” Bu seçimin başlangıcı da meşru değil. Bitişi de meşru değil. Çünkü en üst organ olan YSK’nın kanunun kendisine verdiği yetkinin üstüne çıkmış ve yandaş bir tutum sergilemiştir. “Hayır” veren vatandaşların tümü CHP’li değil ama bize mutlaka pozitif ivme katacaktır. Daha önce temas kurmadığımız vatandaşlara temas kurma noktasında güzel oldu. Genel başkanımız kampanya sürecinde onca olanaksızlara rağmen niçin bu anayasa maddelerinin geçmemesini anlatmış, tüm kesimlerle iletişim kurmuştur. Bu süreçte,  genel başkanımızın payı büyüktür” dedi.
 

KANUNU TANIMAYAN YSK’NIN BU YAPTIĞINI TANIMIYORUZ

Fatma Kaplan Hürriyet,” Ciddi anlamda adaletsiz bir propaganda şartları altında mücadele ortamı vardı. Bu devlet gücünü kullananlar yeni anayasa ile ülkeye eşitlik getireceklerini iddia ettiler. 18 maddede “eveti” kimse anlatamezken biz neden “hayır” dediğimizi herkes bangır bangır anlattık. Biz bir kişinin geleceği için değil Türkiye’nin geleceği için “hayır” demeye çalıştık. Ben birçok kitlenin bizi anladığını düşünüyorum. Özgür iradesi ile evet diyen vatandaşa saygımız sonsuz. Hem seçim sürecinde hem öncesinde vatandaşa uygulanan baskı, örtülü ödenek, belediyelerin gücü ve ciddi anlamda bu güce karşı vatandaşa uygulanan Şantaj ve tehditler, hukuku katleden yine aynı güç. Son olarak YSK’yı da devreye sokarak cebren ve hile ile evet oyunu çıkardılar. Bu sefer trafoya kediler yerine YSK girdi.   Kanunu tanımayan YSK’nın bu yaptığını tanımıyoruz. Ben ortada AKP adına bir başarı görmüyorum. Onlar adına ciddi bir düşüştür. Ardından Sarıbay’a dün akşam Şemsettin Ceyhan’ın yaptığı konuşmada “Bugün 94 yıllık yönetim anlayışı tarihe karışmıştır” demesinin üzerine konuşan Sarıbay,” Cumhuriyeti ortadan kaldırmak ne Şemsettin Ceyhan’ın ne de onun reisin ne hakkıdır ne haddidir” dedi.

 

 
Etiketler: , , ,
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.