19 Temmuz 2018 Perşembe 03:45

ANASAYFA l CHP EMEK BÜROSU’NDAN TİS AÇIKLAMASI

09.08.2017 Çarşamba - 10:30

CHP Kocaeli İl Emek Bürosu Başkanı Adnan Tok, il binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek, toplu iş sözleşmesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu

Toplu iş sözleşmelerinde yaşanan belirsizliklere, CHP Kocaeli İl Emek Bürosu’da kayıtsız kalmadı. Bugün öğlen saatlerinde  yerel basının temsilcileriyle bir araya gelen il emek büro başkanı Adnan Tok’a; Eğitim- İş eski Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca ile komisyon üyelerinden Ömer Akın eşlik etti. Gerçek bir toplu sözleşme oluşturulması için kamuoyula hazırladıklar birçok madde paylaşan İl Emek Bürosu Başkanı Tok, OHAL sürecinde çıkarılan KHK’larla 150 binden fazla kamu çalışanının işinden suçsuz yere ihraç edildiğini, bunun da hükümetin bir oyunu olduğunu ifade etti.

CHP İl Emek Bürosu tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

GÖRMEZDEN GELMEYE ÇALIŞIYORLAR

BASINA VE KAMUOYUNA,

2018/2019 4. Dönem toplu görüşmeleri kamu sendikaları ve hükümet arasında 1 ağustos 2017 itibariyle başlamıştır. 3 milyon kamu çalışanı, 2 milyon kamu emeklisi ve aileleriyle birlikte 15 milyonluk bir kitleyi ilgilendiren toplu görüşmelerin olağanüstü hal kıskacında yapılması anlamsızdır. Kamu görevlilerinin toplu iş sözleşmesi hakkı uluslararası sözleşmelerde, anayasanın ilgili maddelerinde belirtilenin aksine gerçek bir toplu iş sözleşmesinden uzak, AKP hükümeti ve yarattığı kendine yakın sendika arasında tamamen orta oyununa dönüşmüştür. Siyasi iktidar, OHAL hukuksuzluğuna dayanarak kamu sendikalarının yaratıcısı ve önemli temsilcilerinden biri olan KESK ( Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu)’ in TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ masasına oturmasına engel çıkarmış, yine kamu alanında önemli örgütlülüğü bulunan TÜRKİYE KAMU-SEN ‘ i ve taleplerini görmezden gelmeye çalışmıştır.

HÜKÜMETE YAKIN SENDİKALAR

Kamu görevlilerinin birçok bedeller ödeyerek elde ettikleri sendikal örgütlenme hakkı ve toplu iş sözleşmesi hakkı AKP hükümeti ve özellikle OHAL sürecinde uygulanan hukuksuzluklarla neredeyse yok edilmiştir. Öyle ki; OHAL sürecinde çıkarılan KHKlarla 150.000’ den fazla kamu görevlisi işinden ekmeğinden yoksun bırakılmış, 50.000 den fazla kamu görevlisi ya hapse atılmış ya da yargılanmıştır. Bu uygulamalar mahkeme kararı olmadan tamamen tek yanlı, hukuksuz, idari kararlarla gerçekleşmiştir. 1 Ağustos 2017 TİS ( toplu iş sözleşmesi) görüşmelerinde yaşanan garabetlerden biri de hükümete yakınlığıyla bilinen sendikanın kendi üyeleri için farklı ücretlendirme istemesi yani hükümet nezlinde kendilerine yakınlığın bedeli olarak ayrıcalık tanınmasını istemeleridir. Bu ayrıcalığı yeterli bulmuyor olacaklar ki; yine her üyesine bedava hacca gitme talebinde bulunmuşlardır. Bu talep ,sosyal hakmış gibi gösterilse de aslında inanç sömürüsü üzerinden siyaset yapmanın bir yöntemidir.

SENDİKA HAKKI TANINMALI

CHP olarak çok iyi biliyoruz ki, AKP genel başkanı ve cumhurbaşkanı tarafından OHAL ‘ in işçilerin-emekçilerin hak alma mücadelesine set çekmek için sürdürüldüğünün tüm açıklığı ile itiraf edildiği koşullarda gerçek bir toplu sözleşmeden söz etmek mümkün değildir.Gerçek bir toplu iş sözleşmesi için; 0 Olağanüstü hal kaldırılmalı . KHK’ lar derhal geri çekilmeli, haksız-hukuksuz mağduriyetlere son verilmeli .Soruşturmalar tarafsız mahkemeler tarafından yapılmalı . Sözleşmeli, taşeron sisteme son verilmeli, iş güvenceli istihdam sağlanmalı Bütün çalışanlara fakirlik sınırının altında olamamak üzere ,insanca yaşamr ücret verilmeli. Tüm çalışanlara grevli, toplu sözleşmeli sendika hakkı tanınmalıdır.

CHP KOCAELİ İL EMEK BÜROSU BAŞKANLIĞI

Etiketler:, , ,
Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.