17 Ekim 2019 Perşembe 21:46

ANASAYFA l Çetin Gürol’dan Olcay Sanal’a sert tepki

28.08.2016 Pazar - 18:57

Ruhsatsız olduğu gerekçesiyle gazete binası mühürlenen Mavi Kocaeli Gazetesi’nin sahibi Olcay Sanal, sosyal medya üzerinden ve cep telefonu ile Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol’a hakarette bulunmuş, tehditte savurmuştu

 

GAZETECİLER Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol da yönetim olarak aldıkları karar ile Olcay Sanal’ın üyeliğine son verdiklerini açıklarken, yaşananlarla ilgili olarak; “Beni uysal koyun zannettiler” başlıklı yazı yazdı. İşte Çetin Gürol’un Bizim Yaka Gazetesi’nde yayınlanan o yazısı; 

“Bize ayrılan bu köşelerde gazetelerin iç bünyesinde yaşananlar ya da başkanlığını yaptığım Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin yaşadığı süreçleri anlatmak tarzım değil. Uzun yıllardır bu kentte gazetecilik yapan bizler, ülkemizde ya da kentimizde olan bitenlerle alakalı yorumlar yapmalıyız. Fakat okuyucularımın affına sığınarak, özellikle Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ile ilgili bazı konuları zaman zaman bu sütunlardan dile getireceğimi belirteceğini ifade etmek isterim.

Evet, bu kentte malesef at izi ile it izi birbirine karıştı. Bizler, “Cevap vermeyelim de kendilerini adam zannetmesinler” dedikçe birileri bu kenti bir köy, beni ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetiminde yer arkadaşlarımı da uysal koyun olarak gördü.

Ancak artık susmayacağım. Çünkü bu kentte basın meslek ahlak ilkelerine göre gazetecilik yapanlar ile yapmayanların ayrıştırılmasının zamanı geldi de geçti bile. Bu konuda en azından benim dönemimdeki vebali üzerime alıyorum.

Evet, mesleğe 1994 yılında Hakan Yağcıoğlu abimin desteği ile başladığımda şimdi memleketi sahipsiz zannedenler baba parası yemek ile meşguldü. Bizler bu mesleğin tüm kademelerinde alın teri akıtırken, başkaları günlük gazete bile okumazdı.

Bunlara gelmeden önce ay başlarında parça başı haber yapan bir zata gelmek istiyorum. İnsanları karalamaktan başka bir yolu ve yeteneği olmayan bir zat, 1 Ağustos Pazar gününden beri sosyal medyadan beni ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri hakkında ağır ifadeler kullanmaktadır.

Bu konuda yönetim kurulumuz, Dernekler Kanunu ve Derneğimizin Tüzüğündeki ilgili madde gereği cemiyetimizi ve yönetim kurulunu küçük düşürücü paylaşımları nedeniyle oy birliği ile bu zatın üyeliğine son verilmiştir.

Yasal süre içersinde de kendisine APS ile Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyeliğine son verildiği bildirilecektir.

Tabi bu arkadaşımız yememiş içmemiş, bir de başkan yardımcım Hakan Süer’in çalıştığı kuruma giderek tahrik edici cümleler sarf etmiş, sonra da Hakan Süer’in ona karşı kullandığı ifadelerin ağırlığından bahsetmiştir.

Herkes bu kentte bilirki Hakan Süer kesinlikle haksızlık karşısında susmaz ve gerekli sözlerle cevabını verir. Ben Hakan Süer kardeşimin her türlü sözünün altına da imza atarım.

Bir de bu kişi mesleği bıraktığını ve baharatçılık yaptığını belirterek, aktif gazetecilik yapmakta olan meslektaşlarımıza tanınan haktan faydalanmaya devam etmek istediğini belirterek ücretsiz otobüs kartının neden iptal edildiğini sosyal medya üzerinden sormuş.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odamız ile yaptığı protokol gereği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından verilen otobüs kartının baharatçılık yapanlar için değil, aktif muhabirlik yapan arkadaşlar için olduğunu da vatandaş karıştırmış.

Diğer taraftan önceki akşam Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık’ın kızının nikahına davetli idik. Yönetim kurulundan arkadaşlarım Hakan Süer, Mevlüt Soysal ile birlikte İnterteks Fuar Merkezine gittik.

Saatler 18.20’yi gösterdiği sırada telefonum çaldı. 0 533 316 10 66 numara cep telefonumda kayıtlı değildi. Ama herkesin cep telefonunu açtığım için bu telefonu da açtım. O sıra da Antalya Valimiz Münir Karaloğlu ile de sohbet ediyorduk. Kenara çekildim ve telefona cevap verdim.

“Efendim” dedim ve telefondaki kişi “Ben Olcay Sanal” diyerek başladı ve “Buyrun” der demez de saydırmaya başladı. Önce bana ağır ifadeler kullandıktan sonra Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimize çirkin sözler sarf etti. “Doğru konuşur musun?” dememe rağmen çirkin sözleri sarf ettikten sonra, “Siz de İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a söz söyleyecek kadar yürek yok mu?” gibilerinden ifadeler sarf etti. Hem bulunduğum ortam hem de almış olduğum terbiye nedeniyle onun telefonu yüzüne kapattım.

Bu durum sonrasında Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulumuza yaşanan olayı aktardım. Ardından da tüzüğün gereğini yaparak ilk yönetim kurulu toplantısında üyeliğinin düşürülmesini talep ettim.

Bu satırların yayınlandığı saatlerde de yönetim kurulu toplantımızı gerçekleştirerek kendisinin üyeliğini sonlandıracağız.

Bu vatandaşlar gibi bazıları bizleri uysal koyun zannettiler.

Susmamız tamamen asaletimizdendir.

Türkiye’nin göz bebeği olan Kocaeli Gazeteciler Cemiyetimizin itibarını aklı sıra düşürebileceklerini zannediyorlar.

Bizi yanında çalıştırdığı ve iki küfür ile korkutabileceği gençlerle karıştırıyor sanırım. Hukuk çerçevesinde Olcay Sanal ile hesaplaşacağım. Bir de yavuz hırsız ev sahibini bastırır gibi sosyal medya hesabından İzmit Belediyesi Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve beni tehdit etmekle suçlayarak terbiyesizliğini örtmeye çalışıyor.

Umarım telefonum dinleniyordur. Veya GSM operatörleri bu konuşmaları kayıt ediyordur. Kim kimi tehdit etmiş, kim kime hakaret etmiş onu da mahkeme önünde hesaplaşacağız.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.