22 Temmuz 2018 Pazar 16:37

ANASAYFA l BOZDAĞ: MABETLERDE RESMİ NİKAH KIYILAMAZ

07.08.2017 Pazartesi - 18:14

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ,”İnsanları müftülüklerde resmi nikah kıymaya zorlamamaktadır, yani bir alternatif ilave etmektedir. Bunun laikliğe aykırı bir yönü kesinlikle söz konusu değildir.Vatandaşların tercihine bırakmaktadır.Bazıları, ‘Camilerde nikah kıyılacak’ falan diyor. Evlendirme yönetmeliği var. Orada mabetlerde nikah kıyılamayacağına dair çok açık kural, hüküm var” dedi.

CHP liderine de tepki gösteren Bozdağ, “Türkiye’den mi Almanya’dan mı yanasın.Benim kanaatim kendisi 2019’da adaylık için zemin hazırlıyor. Bu mitingi de adaylığının ilk ilan adımıdır. Adalet mitingi değil kesinlikle adaylık mitingiydi” diye konuştu. FETÖ sanıklarına tek tip kıyafet ile ilgili de konuşan Bozdağ, “Rengi belli ama kapsamını tartışıyoruz” ifadesini kullandı.

TRT Genel Müdürlüğü’nde gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.  Müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesini öngörülen düzenlemeyle  ilgili soru üzerine ise Bozdağ, Nüfus Hizmetleri Kanunu uyarınca resmi nikahın  belediye başkanları, belediye başkanlarının görevlendirdiği memurlar ve köylerde  muhtarlar tarafından kıyıldığını, bakanlığın evlendirme görevi ve yetkisi verdiği  konsolosların da nikah kıyabildiğini hatırlattı. İlgili kanunda ayrıca “Bakanlık, İl Vatandaşlık ve Nüfus Hizmetleri  Müdürü, nüfus müdürlükleri, ilçe nüfus müdürlükleri ve dış temsilciliklere de  evlendirme yetki ve görevi verebilir.” ibaresinin bulunduğunu aktaran Bozdağ, şu  bilgileri verdi: “Şimdi burada yapılan düzenleme bu ikinci fıkraya ‘İl ve ilçe  müftülüklerinin’ eklenmesi… Yani bakanlık, yetkilendirdiği zaman il ve ilçe  müftülükleri resmi nikah kıyacaktır. Yönetmelik var, bu yönetmeliğe göre, bugün  nasıl resmi araştırmalar yapılıyor, evlenme şartları tam, evlenme engelleri yok  tespitinden sonra nikah kıyılıyorsa, imzalar atılıyor, tanıklar, şahitliği  alınıyor ve nikah cüzdanı veriliyor, bunlar nüfusa tescil ediliyorsa aynı işlem  yapılacaktır. Bu da bir resmi nikah kıyacaktır. “

 

YAŞ DEĞİŞİKLİĞİ YOK

 Düzenlemeyle “Küçük yaşta evliliklerin önünü açacağı” yönünde  değerlendirmeler olduğunu anımsatan Bozdağ, “Resmi nikah kıyıyor, evlilik yaşını  değiştirmiyor, evlenme engellerini değiştirmiyor, medeni kanunda da bir  değişikliğe gidilmiyor; dolayısıyla böyle bir şeyin önünün açılması da kesinlikle  söz konusu değil.” ifadelerini kullandı. “Toplumda ayrılmaya yol açar.” şeklindeki eleştirileri de anımsatan  Bozdağ, şu anda muhtarların, belediye başkanlarının, nüfus müdürlüklerinin ve dış  temsiliciliklerin nikah kıyma yetkisi bulunduğunu bildirdi. Bekir Bozdağ, “Köyde muhtar kıyıyor bir ayrımcılık yok da yani  müftülüklere bu yetkinin verilmesi halinde bir ayrımcılık olabilir mi? Toplum şu  anda ‘belediye başkanı nikah kıydı, nikah kıymadı evli çiftler’ diye ayrılmış  durumda mı? Değil. Bu da yanlış bir değerlendirme, biraz karşıtlığını izahta  güçlük çekenlerin kullandığı bir argüman gibi duruyor.” diye konuştu.

  Düzenlemenin laikliğe aykırı yönünün bulunmadığını vurgulayan Bozdağ,  laik, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye’de devletin herkese karşı eşit  bir mesafede olduğunu ifade etti. Bozdağ, “Bu resmi nikah da insanları müftülüklerde resmi nikah kıymaya  zorlamamaktadır, yani bir alternatif ilave etmektedir. Vatandaşlarının tercihine  bırakmaktadır, isteyen nikahını istediği yerde kıydırabilecektir” dedi.

 Gazetecilerinin, yetkinin kimde olacağına ilişkin sorusu üzerine  Bozdağ, şu görüşlerini paylaştı: “Şimdi yasadaki hüküm çok açık ‘il ve ilçe müftülüklerine bu verilir’  diyor. Verilecek yer il ve ilçe müftülükleridir. Aynı hüküm şeyde de var ‘nüfus  müdürlüklerine verilir’ diyor. Orada da nüfus müdürlüklerine verilecek. Onun  yönetmelikle ileride bir değişiklik yapılabilme şeyi var mı onu sormak lazım. Şu  anda yasada, açık hüküm var il ve ilçe müftülüklerine verilecek. Mesela  Evlendirme Yönetmeliği… Bazıları şöyle diyor, ‘Camilerde nikah kıyılacak’ falan  diyor. Mesela bizde Evlendirme Yönetmeliği var. Orada mabetlerde nikah  kıyılamayacağına dair çok açık kural, hüküm var. Bazıları da öyle bir  değerlendirme yapılıyor. Yani bu işler şeffaf olacak, kurallı olacak, açık  olacak. Yani müftülüklerin nikah kıyması Türk toplumu tarafından yadırganacak bir  şey değildir. Aslında kadınların evlilikteki hukukunu korumak bakımdan son derece  önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz bunun.”

Bu konuda birim oluşturulup oluşturmadığına yönelik soru üzerine  Bozdağ, “Birim oluşturulur mu, ona ihtiyaç var mı ona şu anda bir şey ifade etmek  mümkün değil.” dedi.

 Müftülerin de yönetmelikleri uygulayacağına değinen Bozdağ, şunları  söyledi: “Diyelim müftülüğe verildi. Müftülük ne yapacak? ‘Evlenme şartları var  mı?’ diye nüfusa yazacak, evlenme engelleri var mı, yok mu gene o bilgileri  alacak, onları değerlendirecek, sağlık raporu alınması gerekiyor, o raporları  aldıracak. Bütün bunları değerlendirecek, bakacak diyecek ki ‘evlenme şartları  tam, evlenme engeli yok. Dolayısıyla ‘nikah kıyılabilir’ diyecek. Yani şu anda  belediye başkanı veya evlendirme memuru veya diğer evlendirmeye yetkili ve  görevli kişiler hangi usüle uyarak bu nikahı kıyıyorlarsa hangi şartları  arıyorlarsa aynı usule uyarak, aynı şartları arayarak müftülükler de  kıyacaktır.”  Müftülerin birikimleri, toplumdaki saygınlıkları itibarıyla bu işi  yapmaya ehil olduğunu belirten Bozdağ, ideolojik bakanlar hariç hiç kimsenin bu  durumu yadırgamayacağını ifade etti.

TEK TİP KIYAFET

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, FETÖ sanıklara tek tip kıyafet düzenlemesine ilişkin ise “Rengi konusunda bir belirsizlik yok ama kapsamıyla ilgili konuda bir yasal düzenleme ihtiyacı olduğunu ben de düşünüyorum. Bakanlık üzerinde çalışıyor, o çalışmayı hükümetimizle paylaşacak. Ondan sonra son şekli verilecek. Muhtemelen önümüzdeki süreçte çıkacak kanun hükmünde kararnamelerden birine o düzenleme konulabilir. Çünkü ekimde Meclis açıldığı için o zamana kadar zaten yasalaşma imkanı yok” ifadelerini kullandı.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.