24 Ekim 2019 Perşembe 03:22

ANASAYFA l Bisiklet kullanma yaşı kaç?

30.11.-0001 Pazartesi - 0:00

<p>Soru TRT 1’de yayınlanan<span> </span>Altın Petek Bilgi Yarışması’nın sorularından biriydi. Yarışmacıların kendi yollarını belirleyerek sorulan soruları bilerek ödül kazandığı yarışmada<span> </span>Barış Kacar, 5.000TL değerindeki 6’ncı soruda ‘bisiklet’ anahtar kelimesini tercih etti.</p>
<p></p>
<p>İşte o soru:</p>
<p></p>
<p><em>“Sürücü belgesi zorunlu olmasa da trafik kurallarına göre bisiklet sürücülerinin en az kaç yaşını bitirmiş olmaları gerekir?”</em></p>
<ul>
<li>a. 18</li>
<li>b. 9</li>
<li><strong></strong><strong>c. 11</strong></li>
<li>d. 13</li>
</ul>
<p>Yarışmacı Barış Kacar, trafik kurallarına göre 13 yaşında olması gerektiğini düşündü ancak Karayolları Trafik Kanunu’nun 37’nci maddesine göre 11 yaşında olması gerekiyor.</p>
<p></p>
<p><i>Madde 37 – Sürücü belgesi almaları zorunlu olmamakla beraber; Bisiklet kullananların 11, motorsuz taşıtları kullananlar ile hayvan sürücülerinin 13 yaşını bitirmiş olmaları,bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmaları zorunludur.</i></p>
<p></p>

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.