Kocaeli Olay
18.12.2017 Pazartesi - 13:43

Beş Divanlı Rıza Bey Konağı yenileme ihalesi yapıldı  

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Derince İlçesi, Tahtalı Mahallesi’nde bulunan Beş Divanlı Rıza Bey Konağı’nı aslına uygun olarak yeniden inşa edecek. 2. derece tarihi yapı olarak tescillenen, Marmara depreminde kullanılmaz hale gelen yapıyı Büyükşehir Belediyesi yenilemek için çalışma başlattı.

 

İKİ FİRMA TEKLİF VERDİ

Yapının yenilenmesi için Büyükşehir Belediyesi ihale düzenledi. İhaleye iki firma teklif verdi. En düşük teklifi 763 bin TL ile Nomak İnşaat verirken en yüksek teklif 798 bin TL ile Vakur Yapı’dan geldi. Konağın rekonstrüksiyonu çalışmaları bir yıl içinde tamamlanacak. Yapının üstündeki kitabesine göre, konak 1892/93 yılında Rıza Bey’in babası Kocabaşoğlu Yusuf Ağa tarafından yaptırıldı. Milli mücadele yıllarında Taşköprü yöresi ve çevresindeki Milli Müfreze’nin kurucu olan Beş Divanlı Rıza Bey, konağı karargâh olarak kullandığından konak ‘’Beşdivanlı Rıza Bey’’ adını aldı.

 

DEPREMDE HASAR GÖRDÜ

Konak, 1999’da yaşanan Marmara Depremi’ne kadar konut olarak işlev görmüş, depremden sonra boşaltılmış ve günümüze kadar kullanılmamıştır. Konak, zemin ve üst kat olmak üzere iki katlı olarak yapılmıştır. Dört cepheli bir yapıdır. Zemin katta güneydoğu cephesindeki ‘ahır’ girişinden girilen taşlık bölümü yer alır. Taşlığın sol tarafında depo bölümü, sağ tarafında kuzeybatı cephesine kadar uzanan samanlık-odunluk bölümü, güneybatı kısmında da ana girişin solunda ahır bölümü yer alıyor.

 

218 METREKARE

Yapının ahır ve samanlığın olduğu zemin kat kısmı 109 metrekare, birinci kat 109 metrekare olmak üzere toplam 218 metrekare ölçülerinde. Asıl yaşam odalarından oluşan üst katta orta sofanın etrafında dört köşede bulunan kareye yakın dikdörtgen şekilli odalar konumlanmıştır. Güneydoğu cephesinde sofaya açılan balkon yer alıyor. Balkon gömme balkon tipindedir. Tahtalı Mahallesi’nde bulunan evlerde gömme balkona sıkça rastlanır. Balkonun sağ ve sol tarafında konumlanan odalarda ortada ocak, ocağın bir yanında yüklük, diğer yanında gusülhane yer alır.

 

İZMİT’İN KURTULUŞUNA KATKI SAĞLADI

Milli mücadele yıllarında müfreze kurmuş olan milis komutanı Beşdivanlı Kocabaşoğlu Rıza Bey İzmit’in kurtuluşuna katkı sağlamıştır. Beş kardeşten biri olan Rıza Bey Taşköprü nahiyesi eşrafından Kocabaşlar sülalesine mensup Yusuf Ağa’nın oğludur. Kurtuluş Savaşı yıllarında Rıza Bey’in babası Yusuf Ağa tarafından yaptırılan konak karargah olarak kullanılmıştır. Rıza Bey Milli Mücadele yıllarından sonra Davulcular köyünde bu konakta yaşadı.

 Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google'de Paylaş Whatsapp'ta Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Bulut’tan Yeni Eğitim Yılı Mesajı
“Tramvay” Plajyolu’na gidiyor..
10 Günde 10 Bin Metrekare Parke Yol
Ankara da Kocaeli Rüzgarı
Tabiat Parkı Güzellik Katıyor
İl Jandarmadan  KOTO’ya Ziyaret
Yıldönümlerinde Yalnız Bırakmadı
GTÜ Dünyanın En İyiler Listesinde..
Doğan’dan Korkmaz’a Çiçekli Teşekkür..
AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan Sürmanşet İzmit Belediye kocaelispor Manşet 15 Temmuz belediyesi AK Parti Kocaeli FETÖ gebze sondakika gölcük Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran Kocaeli Büyükşehir KOTO CHP Kocaeli İsmail Baran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mhp CHP AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz izmit Körfez Belediyesi nevzat doğan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu haber haberleri kartepe türkiye İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan kocaeli CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet Dr. Nevzat Doğan Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan körfez AK Parti Başkan İbrahim Karaosmanoğlu İzmit Belediyesi haberler kandıra
Copyright © 2016 Kocaeli Olay Gazetesi www.kocaeliolay.com Tüm hakları saklıdır.
VAVSE Medya & İnternet Hizmetleri