22 Ekim 2019 Salı 20:08

ANASAYFA l BENZİN BİDONLARIYLA BEKLİYORUZ

20.06.2017 Salı - 17:32

17 Ağustos 1999 depremzedelerine hibe etmek amacıyla  yapılan Arızlı Konutları’nda ikamet eden vatandaşlardan  17 Temmuz tarihine kadar evlerini boşaltmaları istendi

 Arızlı sakinleri adına konuşan Recep Uğur, “Bizim içimizde FETÖ’cü, DAEŞ’li yok, terörist yok.Olamaz da.  Biz bu evlerden kesinlikle çıkmayacağız. Benzin bidonları elimizde bekliyoruz. Burada birkaç soysuz bürokratın komplosuna geliyoruz. Yarın bir gün burada çok büyük olaylar yaşanabilir , kan dökülebilir. Biz sorunun çözümü için gereken herkesle görüşeceğiz. Bize müdahale edilirse kendimizi savunuruz” ifadelerini kullandı.

“ANLAŞMAZLIKLARIMIZ OLDU”

 Irak’ın eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından 17 Ağustos 1999 depremzedelerine hibe etmek amacıyla  yapılan Arızlı Konutları’nda 2001 yılından beri ikamet ettiklerini beliren Recep Uğur, “2004’ten yılından beri il özel idaresi ve Kocaeli Valiliği ile anlaşmazlıklarımız oldu. Bu durumu yargıya taşıyarak sorunlarımızın birçoğunu çözdük. Uyuşmazlık durumlarında istenmeyen olaylar yaşadık. 2011- 2012 yıllarında ise bu çatışmalı dönem o günkü görevde bulunan valimiz sayın  Ercan Topaca’nın dirayetli tutumu ve siyaseti ile sona erdi. Kendilerine müteşekkiriz” dedi.

“TOPACA SÖZ VERMİŞTİ”

Dönemin Valisi Ercan Topaca’nın devlet adına kendilerin önemli sözler verdiğini ve görevi bitene kadar sözünü tuttuğunu  ifade eden Uğur, “Verilen sözlerden bazıları şunlardı. Hiç kimse ve hiçbir kurumu barınağımıza dokunmayacağına, eğer istersek hazine arazilerinden uygun bir yere dörder, beşer katlı binaların yapılacağını ve o güne kadar barınmamız ile ilgili bir sorun yaşanmayacağının sözünü verdi. Yine o dönemde 25 dönüm olan Arızlı depremzede sitesi bir duvar örülerek bir dönüm 4 bloğunda biz depremzedeler yaşamaktayız. 24 dönüm 3 bloğu ise öğrenci yurduna dönüştürülmüştür. Bu da hukuki değildir” ifadelerini kullandı.

“TEBLİGAT YASAL DEĞİL”

“15 Haziran 2017 tarihli tahliye tebligatını okuyunca şok olduk” diyen Recep Uğur, “Çünkü daha önceki Valimiz Sayın Ercan Topaca, devlet adına söz vermişti. Bizlerin Arızlı’dan çıkmaya gücümüz yok. Çıkamayız. Ayrıca Kredi ve Yurtlar Kurumu bu binaların mülk sahibi değildir. Çünkü tapu tescili yoktur. Bizlere ne Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun ne de bir başka kurumun sözleşmesi yoktur. Ortada mülk sahibi ve kiracı ilişkisi yoktur. Dolayısıyla bu tebligat yasal değildir. Ne kendi ekonomik durumumuz ne de yasalar ilk önce bizlere devrini tanıdığı için konutlarımızdan çıkamayız” şeklinde konuştu.

“ARIZLI’YI BIRAKMIYACAĞIZ”

Arızlı’dan iki şartla çıkabileceklerinin altını çizen Recep Uğur, “Irak halkından ve merhum Saddam Hüseyin’den bu hibe depremzedelere değil, bürokratlara lojman veya öğrenci yurdu olması içindir diye belirten bir protokol getirirlerse şartsız terk ederiz. İkinci şart ise bir dönem önceki Valimiz Ercan Topaca’nın bizlere devlet adına önemli sözler verdiğini belirtmiştik. Bugün kendileri Ankara Valisidir, “Ben böyle sözler vermedim” diyebilir ise şartsız olarak Arızlı’dan çıkarız. Hiçbir koşulda şartlar ne olursa olsun bu iki durum haricinde Arızlı’yı terk etmeyeceğiz. Benzin bidonları elimizde bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.