17 Ekim 2019 Perşembe 14:15

ANASAYFA l Bakan Işık, genç STK’lara ‘evet’i anlattı

03.04.2017 Pazartesi - 11:54

Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda genç  STK’lara ‘evet’i anlatan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Bu milletin vicdanına güvenmeyen siyaset yapmasın” dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, KOTO Beytül Kebap’ta genç sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Ozan Denli’nin ev sahipliğinde gerçekleşen programda Bakan Işık’ın yanı sıra AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK Üyesi Onur Alp Başayar, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman ve 46 genç sivil toplum örgütü yer aldı. Toplantıda gençlere ‘evet’i anlatan Bakan Işık, “Bu milletin vicdanına güvenmeyen siyaset yapmasın. Milleti korkutarak siyaset yapılmaz” dedi.

‘DİNAMİK BİR GENÇLİK’

Toplantıda gençlere seslenen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Kocaeli’nin gençliği Türkiye’nin en dinamik gençlerinin başında geliyor. 16 Nisan’a doğru giderken sizlerle bir araya gelmeyi arzu ettik. ‘Neden bir halk oylaması yapıyoruz? Şimdi sırası mıydı?’ Sorularını pek çok defa duydunuz. Evet dersek ne kazanacağız? Her ülkenin bir rejimi, bir hükümet sistemi vardır. Türkiye devleti bir cumhuriyettir. Bu Türkiye’nin rejimi. Bir de hükümet sistemi var. Türkiye parlamenter sistemi tercih etti. Parlamenter sistemle de bir yere gelmeye çalıştı” dedi.

‘ÇATIŞMA KAÇINILMAZ’

Devamında Işık, “50 yılından 82 yılına kadar ağır aksak işleyen bir sisteme tabiiyiz. Parlamenter sistemde Cumhurbaşkanı her istediğini yapan biri değildir.2013’te halk cumhurbaşkanını doğrudan seçti. Bu, Türkiye için yeni bir durum. Cumhurbaşkanı ile başbakan arasında bir sorun yaşanmadı ama Türkiye fiilen çift başlılıkla yönetilmeye başladı. Yarın başbakanla cumhurbaşkanının ayrı siyasi partilerden olması durumunda çatışma kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

CHP’Yİ ELEŞTİRDİ

Işık devamında referandumda ‘hayır’ diyen CHP’ye yüklenerek “Bu çift başlılığı oluşturan CHP’nin kendisi. Sayın Kılıçdaroğlu’nun şu soruyu yanıtlaması lazım. Biz AK Parti ve MHP oturduk, bir paket hazırladık. Sen buna karşısın. Peki sen ne öneriyorsun? Bu çift başlılıktan memnunsan onu açık söyle. Alternatif üretmemek sadece Türkiye’ye mahsus. Biz bu değişikliğe gitmeseydik yarın böyle bir durumda sizler de sizden sonraki kuşaklar da bizi affetmezdi” dedi.

‘DİKTATÖRLÜĞÜ YER YOK’

Işık, referandumda ‘evet’ sonucu çıktığı takdirde anayasadaki değişiklikleri anlatırken “Evet dersek; birincisi çift başlılık ortadan kalkacak. İkincisi, istikrarı sandıkta sağlayacağız. Artık yüksek barajlara gerek yok. Eğer millet sandıkta istikrarı sağlıyorsa baraja gerek kalmayacak. Bundan sonra siyasetin dili de yumuşayacak. Diyorlar ki tek adama bu kadar yetki verilir mi? Sokaktan tuttuğumuz bir adama bu yetkiyi vermiyoruz. Meclisin iradesi cumhurbaşkanının yetkisinin üstünde. Diyorlar ki Türkiye diktatörlüğe gider? Türkiye hiçbir diktatöre yer vermedi” sözlerine yer verdi.

‘KORKUTARAK SİYASET YAPILMAZ’

Getirilmek istenen sistemi anlatmaya devam eden Işık, “Cumhurbaşkanının meclisi feshetme yetkisi yok. Bu sistemin özünde meclisin hakemliği var. Milletin de vicdanı var. Bu milletin vicdanına güvenmeyen siyaset yapmasın. Milleti korkutarak siyaset yapılmaz. Biz bu değişikliğin yapılması durumunda istikrarın kalıcı olarak sağlanacağına inanıyoruz” açıklamalarında bulundu. Ardından toplantı basına kapalı olarak soru-cevap şeklinde devam etti.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.