22 Ekim 2019 Salı 02:17

ANASAYFA l Bakan Arslan: Banliyö hatları 2018’de bitecek

11.04.2017 Salı - 15:47

 Kentimize gelerek iş adamları ile bir araya gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Kocaeli’de de Büyükşehir Belediye Başkanımız ile birlikte çok güzel bir iş birliğimiz var. Yeni kavşaklar yapıyoruz. Yine İstanbul’da Gebze’den Halkalı ’ya tamamlayan banliyö hatlarını 2018’de tamamlamış olacağız” dedi 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan kentimize gelerek iş adamları ile “Lojistik ve Taşıma Sektörü Toplantısında” bir araya geldi. KOTO Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, KOTO Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İMO Şube Başkanı Tolga Ok, KTO Başkanı Sibel Moralı, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm ve çok sayıda iş adamı katılım gösterdi.

ÇEVRE YOLU YAPILMALI

 Toplantıda konuşan KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Dünya ekonomisine artık güçlü ülkeler yön vermektedir. Bizde ciddi destekler alıyoruz ve devamını bekliyoruz. Üyelerimizin yaşandığı sıkıntılardan biri Cengiz Topel Havaalanı’nın işlevselliğinin arttırılması gerekmektedir. İstanbul Gebze banliyö seferlerinin de arttırılması gerekmektedir. Artan araç trafiği ulaşımı zorlaştırmaktadır. İlimize çevre yolu yapılması önem arz etmektedir. Bu tür toplantıların düzenlenmesi hem sektörler hem de bakanlık için önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

OTOPARKLARI ARTTIRMALIYIZ

 Ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kocaeli bir üretim, ulaşım ve liman kentidir. Türkiye’nin Anadolu’ya açılan kapısıdır. Bazı önemli problemlerimiz var. Ana hatlarıyla bakanlığımızla birlikte gerek limanlarla ilgili, gerek limanların demiryolları ile bağlantıları konusunda planlarımız ve çalışmalarımız var. Bunları en yakın zamanda gerçekleştireceğiz. Şehir içi otoparkları attırmamız gerekiyor. Eskiden atalarımızın yaptığı kervansaraylar gibi her türlü otoparkı yapmalıyız. Bizde belediye olarak bunun için özel sektöre de kolaylıklar sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

DOLAŞIM SİSTEMİ GİBİ

 Son olarak konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan şu ifadeleri kullandı: “Memnuniyetle ifade etmek isterim ki bakanlık olarak yaptığımız tüm çalışmalarda Kocaeli’mizin öneminin farkında olarak güzel bir iş birliği yapıyoruz. İstişarelerde bulunuyoruz. Konumuz lojistik olunca bu bir ülke için ne kadar önemli derseniz, bir insanın dolaşım sisteminin önemi kadar önemlidir. Ulaşım ve erişimin en önemli argümanı olan nakliye ve lojistik çok önemlidir.

320 MİLYAR TL HARCADIK

 Eğer iyi hizmet veremez ve iyi organize olamazsanız insanımız ve ülkemiz olumsuz etkilenir. Taşımacılık ve lojistikte bir arada olmak ve bir arada çalışma yapabilmek ülkemiz için çok önemli. Globalleşen dünyada kimsenin kimseyle farkının kalmadığı bir ortamda uluslararası ilişkilerinde olmazsa olmazı taşımacılık ve lojistiktir. Asya ve Avrupa, Balkanlar ile Kafkasya arasında ve Ortadoğu arasında bir köprü görevi gören bir ülkeyiz. Bunun için ulaştırmada çalışmalarımızın birbiri ile entegre olmalıdır. Bugüne kadar bu alanda 320 milyar TL harcama gerçekleştirdik.

EN BÜYÜĞÜ İSTANBUL’DA YAPILIYOR

 Çalışmalarımız Kocaeli merkezli bölünmüş otoyollarla tüm komşularımıza ulaşabilecek şekilde devam ettiriyoruz. Özellikle bulunduğumuz yerde Kocaeli ve İstanbul’da sıkışıklık oluyor. Bunun içinde 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temellerini attık. Demiryolları alanında da önemli çalışmalar yaptık. Şuan 6 tane daha havalimanı çalışmamız devam ediyor ve bunların en büyüğü İstanbul’da yapılacak. Bu havalimanı dünyanın her yerine ulaşabilmemiz için önemli bir çalışmadır. Biz bu çalışmalarımızı tüm vatandaşlarımız için yapıyoruz.

GÜZEL BİR İŞ BİRLİĞİMİZ VAR

 Bizim Kocaeli’de de Büyükşehir Belediye Başkanımız ile birlikte çok güzel bir iş birliğimiz var. Yeni kavşaklar yapıyoruz. Yine İstanbul’da Gebze’den Halkalı’ya tamamlayan banliyö hatlarını 2018’de tamamlamış olacağız. Ama biz bunun Ankara’ya kadar ulaştırmayı amaçlıyoruz. Kocaeli’nin içine doğusuna ve güneyine ulaşabilmek için çok güzel bir iş birliğimiz var ve bu konuda da bir kısmını biz bir kısmını Büyükşehir Belediyesi yapacak. Tüm bu bağlantılar için 400 milyon TL harcıyoruz ve ticaretimizi daha çok geliştireceğiz.”

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.