23 Temmuz 2018 Pazartesi 11:41

ANASAYFA l Asırlık camii restore edildi

03.12.2017 Pazar - 20:49

 

 

İzmit merkeze yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki Bağlıca Köyü’ndeki asırlık cami İzmit Belediyesi tarafından restore edildi.

Bağlıca’nın Ortaköy mevkiinde bulunan ve 1800’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen Işıklı Camii zamanla hasarlı hale geldi ve uzun yıllardır kullanılmıyordu. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın isteği ile asırlık caminin restorasyonu için bir süre önce çalışma başlatıldı.

 

350 BİN LİRA HARCANDI

 

Özellikle Osmanlı döneminde çevre köylerin Cuma namazı için toplandıkları Işıklı Camii, yaklaşık 350 bin lira harcanarak aslına uygun olarak restore edildi. Asırlık ağaçların içinde bulunan Kadir Gecesi ve diğer mübarekte gecelerde  içerisinden ışık süzüldüğü rivayet edilen Işıklı Cami’nin restore edilmesi bölgedeki köylülerce sevinçle karşılandı. Vatandaşlar restorasyon çalışması için Başkan Doğan ve emeği geçenlere teşekkür ettiler. Belediye yetkilileri, çevre düzenlemelerinin tamamlanmasıyla Işıklı Camii’nin ibadete açılacağını söylediler. Köy mezarlığının da yer aldığı yaklaşık 33 dönümlük arazi içindeki camiyle birlikte şadırvanında yeniden yapıldığı kaydedildi.

 

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.