22 Ekim 2019 Salı 02:16

ANASAYFA l Akçakoca Meydanı’ndaki çalışmalar tamamlandı

27.04.2017 Perşembe - 11:14

 

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın büyük önem verdiği Tarih Koridoru Projesi’nin en önemli ayağını oluşturan Akçakoca Meydan düzenleme çalışmaları tamamlandı.

Tarihi yapıların en çok olduğu mahallerden biri olan Akçakoca’daki meydan düzenleme çalışmaları yaklaşık 2 milyon liraya mal oldu.  Anıtlar Kurulu’nun onayladığı projeye göre yapılan çalışmalarla bölge adeta Osmanlı dönemini anımsatan açık hava müzesine dökünüştü.

ÇOK DEĞİŞTİ

Bölgenin tarihi dokusuna uygun olarak hazırlanan projeye göre, yaklaşık 4 bin 500 metrekarelik alanda düzenlemeler yapıldı. Su deposunun Kuzey bölümünde bulunan trafo kaldırılarak bu alan sert zemin ve yeşil alan olarak düzenlendi. Alanın doğusunda bulunan tescilli ağacın çevresi de düzenlenerek dinlenme ve oturma bölümü oluşturuldu.  Eski muhtarlık binasının olduğu ada da yeşil alan ve sert zemin olarak yeniden düzenlenerek, meydan alanında kot düzenlemesi yapılarak meydanın yol ile ilişkisi kademeler yapılarak sağlandı ve bu kademeler içerisinde seyir terasları oluşturuldu.

KURTULUŞ YOLCULUĞU

Akçakoca meydanında sanatsal çalışma da yapıldı. Sanatsal çalışmalarla Şeyh Edebali, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Haymana Hatun gibi devlete, topluma ve dine önderlik yapmış önemli şahsiyetlerin rölyef, baskı ve öğütlerine yer verildi. Meydandaki Kuruluş Yolculuğu Sanat çalışmalarıyla toplumsal bilinçlenmeyi, geçmişi bir görsel tarih olarak gelecek nesillere aktarmanın amaçlandığı kaydedildi. Çevre düzenleme çalışmalarıyla meydana mahalleye de adını veren Akçakoca Bey’in heykeli de dikildi. Akçakoca Meydanı çevresinde sivil mimari örneklerin yanı sıra Osmanlı dönemine ait Akçakoca Dere Cami ve Süleyman Paşa Hamamı da bulunuyor.

GENÇLERE TARİHİ ÖĞRETMEK

Yakında açılışı yapılacak olan meydanla ilgili açıklama yapan Başkan Doğan, “Akçakoca, şehrimizin tarihi en eski mahallelerinden biridir. Yaptığımız çalışmalardaki asıl amacımız şehrimizin zengin tarihini ortaya çıkarmak ve özellikle gençlerimize tarihimizi öğretmektir.  Yavrularımız, geleceklerini inşa ederken geçmişlerini bilsinler ve onlardan ders alsınlar istiyoruz. Akçakoca  Meydanımız şehrimize ve şehir turizmine hayırlı olsun” dedi.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.