17 Ekim 2019 Perşembe 14:06

ANASAYFA l Akar, Bizi suçlayarak yol almaya çalışıyorlar

07.04.2017 Cuma - 12:41

CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, Kartepe İlçe Örgütü’nün organize ettiği programda Kartepe’de ki muhtar ve azalarla bir araya geldiler. Sapanca yolu üzerinde bulunan Sümela Restaurant’ta gerçekleşen kahvaltılı programa Akar ve Sarıbay’ın yanı sıra İl Yöneticisi Nilay Şişman Merttürk, İl Referandum Koordinasyon Kurulu Başkanı Bozkurt Uslu, Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar ve ilçe yöneticileri, Kartepe Gençlik Kolları Başkanı Cihan Çakır ve yönetimi, Kartepe İlçe Kadın Kolları yönetimi, Muhtarlar Derneği Başkanı Mete Karakuş, Kartepe Muhtarlar Derneği Başkan Vekili Sedat Topal ve çok sayıda muhtar ve azaları katıldı. Muhtar ve azalara 16 Nisan da neden hayır denmesi konusunda açıklamalar yapan Akar ve Sarıbay, ülkenin geleceği için hayır oyu istediler.
MUHTARLAR BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

Programın açılış konuşmasını yapan Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar; muhtarlara verdikleri önemi dile getirdi. Herkesin bir dünya görüşü var diyen Karakadılar, “ Muhtarlar bizim en fazla önemsediğimiz kişilerdir. Hiçbir siyasiyi almadan tamamen kendi kişiliği onuru haysiyetiyle seçilen siz muhtarları burada ağırlamanın onurunu yaşıyoruz. Bugün sizlere neden hayır dememiz gerektiğini sayın vekilim ve il başkanım anlatacaklar. Bizi bir dinleyin, eveti anlatanları da dinleyin. İki tarafı da dinleyip iyi ölçün tartın ve 16 Nisan da vicdanınızın sesini dinleyerek oyunuzu verin “ dedi.

ÖTEKİLEŞTİRME YAPMIYORUZ

İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, “ Muhtarlarımız bizim için çok önemlidir. Çünkü muhtarlar bulundukları yerlerin kılcal damarlarıdır. Bizden sonra da evet için çalışan guruplar da sizlere gelecek. Bu referandum sürecinde yapılan çalışmalar bir seçim çalışması değildir bunu özellikle belirtmek istiyorum. Biz hayırı anlatmak da zorlanmıyoruz. Ama eveti anlatmakta zorlanıyorlar. Ve anlattıkları ile bizim aklımızla alay ediyorlar gibi geliyor. 16 Nisan da eğer evet çıkarsa terörü bitireceğiz diyorlar. Anayasanın hiçbir maddesinde terörü bitirecekleri yok. Ya da ekonomiyi uçuracağız diyorlar. Hangi madde de ekonomiyi uçuracakları var bir sorun. Anayasalar bir mutabakat metni olması lazım. Bu metindeki düzenlemelerin bireylerin korunması gereken bir düzenleme olması lazım. Ama bu anayasada ne fren sistemi var ne balata. Tek kişiyi korumak için hazırlanan ona verilen bir vahşi güç olarak görüyorum. Hayır veren muhtar ve azalarımız evet veren muhtar ve azalarımız hepsi bizim vatandaşımız. Biz asla ötekileştirme yapmıyoruz “ diye konuştu. Sarıbay son olarak 10 Nisan Pazartesi günü genel başkanımızın katılacağı muhtar ve azalar ile buluşacağı programa davet etmek istiyorum dedi.

SIRADAN BİR KANUN DEĞİL REJİM DEĞİŞİKLİĞİ

CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Neden ortaya atıldığını bilmediğimiz bir süreç yaşıyoruz. 21 Ekim de bir partinin genel başkanının açıklamasının ardından Türkiye bütün sorunlarını bırakıp bir anayasa konuşmaya başladık” dedi. Bu bir CHP seçimi değil diyen Akar, “Burada bir iki çocuk babası Haydar Akar olarak bulunuyorum. Bu şekilde sizlere hayırı anlatmaya çalışıyorum. Ama eveti anlatamayanlar bizi suçlayarak yol almaya çalışıyorlar. Bu doğru değil. Bu sıradan bir kanun değil rejim değişikliğidir. Şimdi böyle bir durumda halkın buna bilinçli oy verebilmesi için parlamentoda yapılan görüşmelerimizi TRT’den yayınlanmasını istedik. Ama yayınlatmadılar. Anayasa toplumsal mutabakat metinleridir. Ne yönetenleri ne de vatandaşları özel bir yere koyan metinlerdir” ifadelerini kullandı.

YARGILANMAKTAN KORKUYORLAR

Getirilmek istenen anayasadaki maddelerden bahseden Akar, “Siyasi partilere bu referandumda yardım yok. Her şeyi cebimizden yapıyoruz. Devletin tüm imkanlarını kullanan vatandaşlara göz açtırmayacak bir sistemde başkasının seçilmesi çok zor. Yargılanmaktan niye korkuyorlar, hesap vermekten, mahkemeye gitmekten. Ben korkmuyorum. Sorulması gereken sorulardan biri de bu olmalı. Tek adamın her şeye karar vermesi başımıza büyük dert açabilir. Bugüne kadar biz muhtarların SGK primleri ve muhtarlıkları bitince silah harcının alınmaması için yüzlerce kanun teklifi verdik. Ama bir tek AKP bunu kabul etmedi. Şimdiye kadar yapmadılar karşı çıktılar ancak şimdi bunu muhtarlara vermeye çalışıyorlar. Bu tamamen oy için yapılan bir rüşvettir” dedi.

BU KONUŞMALARDAN ÇOK ŞEY ALDIK

Muhtarlar Derneği Mete Karakuş; “ Buraya katılan tüm muhtar ve aza arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Biz her iki tarafı da siyasi bir düşünce olmadan dinliyoruz. Burada olmaktan mutluyuz. Davetiniz için tekrar teşekkür ediyoruz” dedi. Karakuş’un ardından konuşan Kartepe Muhtarlar Derneği Başkan Vekili Sedat Topal ise Hüseyin Türker başkanımız Ankara’da olduğundan katılamadı. Bir muhtarın siyasi parti içinde olmaması gerekir. Haydar vekilim taraflı tarafsız herkesi dinleyen yardım eden vekilimizdir. Bu konuşmalardan çok şey aldığımızı düşünüyorum. Bilgilerimiz tazelendi” diye konuştu.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.