22 Ekim 2019 Salı 12:38

ANASAYFA l AKADEMİ HASTANESİ HASTALARDAN FAZLA ÜCRET Mİ ALIYOR?

12.06.2017 Pazartesi - 15:06

İlimizde uzun zamandır faaliyet gösteren Akademi Hastanesi hakkında hastalardan konaklama ücreti adı altında yüksek meblağlarla paralar alındığı iddia ediliyor.

Bir okurumuz tarafından gazetemize gelen habere göre usulsüz ve yasal olmayan yöntemler ile Akademi Hastanesi’nin hasta yakınından yatak parası olarak 1000 lira istediği iddia ediliyor. Sağlık Uygulama Tebliğine göre özel hastanelerin ücretlendirme politikalarında hastalardan en fazla yüzde 200 fark alabiliyorlar.

 

KALP KRİZİYLE BAŞVURANLARDAN FARK ALINAMAZ

SGK’lı hastalarda kalp krizi ile özel hastaneye başvuran herhangi bir SGK’lı hasta anjiyo ve yoğun bakım için herhangi bir fark ücreti ödemez. Ancak hasta kendi tercihinde koldan anjiyo olmak isterse hastane o zaman cuzi miktarda bir fark ücreti alabilir. Biz okurumuzun gönderdiği maili bire bir sizlerle paylaşıyoruz.

 

İşte okurumuzun gazetemize gönderdiği şikayet maili;

Geçtiğimiz aylarda babam kalp krizi geçirerek SEKA Devlet Hastanesi’ne gitmiştir. SEKA devlet ambulansı ile bizi Akademi’ye sevk etmiştir. Akademi Hastanesi’nde müdahale edildikten sonra , babam yoğun bakımda iken 2 gün odada dinlenmesi gerektiği ve oda ücretini devletin karşılamadığını bize söylenmiş ve buna karşılık 1.000 TL (otelcilik, konaklama adı altında) ücret istenmiştir.

Fatura almadığımız, peşin ödeme durumda tutar 800 TL olabilirmiş. Bende derhal Sağlık Bakanlığı’nı aradım ve durumun detayını anlattım. Tam 9 dakika sonra dönüş yaptılar ve bizden istedikleri ücretin yasal olmadığını, hastaneye sakın ödeme yapmayın dediler. Sağlık kuruluşundan daha çok bir ticarethane mantığı güden bu hastane, babama teşhisi 4 damar değişecek baypas olacak demiştir. Teşhisleri de para kazanmak için ameliyatmış onu da öğrendik. Daha çok detay var yazık!

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.