22 Temmuz 2018 Pazar 16:27

ANASAYFA l 57 DERECELİK SU KAYNAĞINA SAHİBİZ

04.08.2017 Cuma - 12:09

2013 yılında başlatılan jeotermal su kaynağı çalışmalarında oldukça başarılı işlere imza attıklarını ifade eden Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Başiskele 10 kuyu dahi olabilecek bir durumda” dedi

Başiskele Belediyesi tarafından yaptırılan “Başiskele Jeotermal Amaçlı Gaz Jeokimyası, Başiskele Jeotermal Amaçlı Jeofizik Çalışması ve Başiskele Jeotermal Amaçlı Jeoloji Çalışması” Araştırma Raporu basın mensuplarıyla paylaşıldı. Başiskele’de bulunan Sırça Köşk’te basın toplantısı düzenleyen Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, 57 derecelik bir su kaynağına sahip olduklarını söyleyerek kaynağın en az 10 otele ve bin konutun su ihtiyacını karşılayabileceğinin altını çizdi.

YOĞUN KATILIM SAĞLANDI

2013 yılında Başiskele Belediyesi tarafından yapılan davet üzerine Kocaeli bölgesi termal Kaynak Potansiyelinin araştırılması ve ortaya çıkarılması amacıyla çalışmalara başlandı. Konuyla ilgili Başiskele sahilde bulunan Sırça Köşk’te gerçekleştirilen basın toplantısına çalışmaları yürüten, İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakülte Jeoloji Mühendisliği Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez, çok sayıda basın mensubu, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Hayrullah Demiray ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, aynı zamanda gazetemizin genel koordinatörü olan Çetin Gürol da katılım gösterdi.

10 TERMAL KUYU DAHA OLABİLİR

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz basın mensuplarına teşekkür ederek sözlerine başladı. Ayaz ardından, “Yapmış olduğumuz çalışmalar başka belediyelerin çalışmalarının alternatifi değil. Her biri Kocaeli’nin bütünlüğüne katkı sunmaktadır. Başiskele’de 10 kuyu dahi olabilecek bir durumda. Açacağımız kuyuların hepsi ayrı kaynaklar olacak. Bu çalışmalara biz 2013 yılında başladık. Çok geniş bir alan içerisinde çalışıyoruz. Arama ruhsatımız, işletme ruhsatımız var. Bu artık Başiskele’nin ötesinde bir değer. Büyükşehir Belediyemizle de istişare halindeyiz. 2009’dan beri Başiskele’de çok şey değişti” dedi.

GÜNÜ BİRLİK TESİSİMİZ OLACAK

Ayaz sözlerinin devamında, “57 derece sıcaklık var şu anda. Belki tamamıyla 60 dereceye ulaşacak. Yatırımcının her birine açığız. Biz sermayenin ayrımını yapmıyoruz. Belediyeler değer kazandırmakla mükellef. Yarın hepimizin süresi dolacak. Eser kazandırmak önemli. Her bir kuyu çalışmamız raporlu, hesap verilebilir bir şekilde olacak. Bundan sonraki bütün süreç kamuoyunun gözü önünde devam edecek. Büyük bir yatırım yapıyoruz. Bu ilimizi ilgilendiriyor. Biz işletmeyi düşünmüyoruz. Sadece günü birlik bir tesisimiz olacak” şeklinde konuştu.

ARSA SAHİPLERİ KORUNACAK

Ayaz sözlerini, “Bu alanı biz kesinlikle konuta açmayacağız. Yeşil bu işin olmazsa olmazıdır. Yeşil alan çalışmaları orada yapılacak ve burası tamamen turizme açılacaktır. Biz belediye olarak işletmeyi düşünmüyoruz. Sadece belediyenin günübirlik tesisi olacak. Bununla ilgili hem imar planı hem de mimar arkadaşlarımız çalışmalarını başlattı. Yatırımcı yararlanacak diye biz asla arsa sahiplerini mağdur etmeyiz. Arsa sahiplerini koruyacağız” diyerek sonlandırdı.

BİN KONUTU ISITACAK KAPASİTEDE

Ayaz’ın ardından kısa bir konuşma gerçekleştiren Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez, “En az 10 oteli ve 500 ile 1000 konutu ısıtacak bir potansiyele sahip bu jeotermal kaynağı. Bu bölgede soğuk su kaynakları . Bu kaynağın tükenmesi mümkün değil. Uzun yıllar boyunca bu kaynağın kullanımda olması mümkündür” değerlendirmesinde bulundu.

ÇALIŞMA YAPAN EKİP

Sondaj çalışmalarında; İstanbul Beylikdüzü, Yalova Termal (Umut Kuyusu), Çanakkale-Geyikli, Gölcük-Yazlık Jeotermal tesislerinde birlikte görev yapan İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Uygulamalı Jeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Hoşgörmez ve Prof. Dr. Ali Malik Gözübol (İÜ emekli) çalışıyor.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.