17 Ekim 2019 Perşembe 14:14

ANASAYFA l 421 yarışmacı en özel tarifleriyle yarıştı

29.04.2017 Cumartesi - 14:06

Kocaeli’nin gizli kalmış hazinesi niteliğindeki yöresel tatları için düzenlenen ‘Kocaeli Yöresel Yemek Yarışması’nda 12 mutfakta 421 yarışmacı en özel tarifleriyle yarıştı

Tüm dünyada ulusal kimliğin yansıması olarak bilinen yemek kültürünü unutmamak, unutturmamak adına adeta gizli kalmış bir hazine olan ilimizde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Kocaeli Yöresel Yemek Yarışması düzenlendi. 41 AVM’de düzenlenen yemek yarışmasında finalistler 12 adet mutfakta yemeklerini yaparak, Türkiye’de önde gelen aşçılarının bulunduğu 50 kişilik jüriye yemeklerini beğendirmeye çalıştı. 29-30 Nisan tarihleri arasında olamk üzere iki gün sürecek yarışma, düzenlenen şovlar ve halka yapılacak ikramlarla festival havasında geçerken, kazananlar yarın belli olacak.

12 İLÇEDEN 1009 KİŞİ KATILDI

Kocaelili kadınların büyük ilgi gösterdiği ‘Yemekte Şehrin Bilgeleri Yöresel Yemek Yarışması’na 12 ilçeden 1009 kişi başvuru yaptı. Zorlu geçen ve birbirinden lezzetli yemeklerin jüri tarafından değerlendirildiği yarışmada ilçe elemelerinin ardından 421 yarışmacı belirlendi. Yarışmanın en dikkat çeken bölümü ise ‘En Yöresel Yemek Hikayesi’ kategorisi oldu. Özel bir anlamı ve hikayesi olan yemeklerde, asker uğurlama, nişan, söz kesilmesi veya bayrama özgü tarifler ön plana çıktı

KİTAP YAYINLANACAK

Kocaeli’nin gizli kalmış hazinesi niteliğindeki yöresel tatları için düzenlenen etklinlik; ‘En Yöresel Çorba, ‘ En Yöresel Yemek’, ‘En Yöresel Hamur İşi’, ‘En Yöresel Pilav’, ‘En Yöresel Tatlı’, ‘En Yöresel Salata’, ‘En Yöresel Kışlık Konserve’, ‘En Yöresel Yemek Hikayesi’, ‘En Yeni Yöresel Tat’ kategorilerinden oluştu. Yapılan yarışma sonucu elde edilen bilgelerle ‘Kocaeli’nin Yemek Kültürü’ kitabı yayınlanacak.

YEMEK MENÜSÜ OLUŞTURULACAK

‘Yemekte Şehrin Bilgeleri Yöresel Yemek Yarışması, bir yemek yarışması olmanın ötesinde anlam taşıyor. Yemekte Şehrin Bilgeleri organizasyonuyla geçmişte Osmanlı mutfağının deniz ve tarım ürünlerini temin eden Payitaht’ın sofralarındaki en önemli sebze ve meyvelerin yetiştirildiği Kocaeli’ye ait çok az bilinen veya unutulmaya yüz tutan yemek tarifleri ortaya çıkacak. Bir yandan da ‘Bilge Şehir Kocaeli’ kimliğinin temelleri atılacak. Festivalin sonunda restoran ve otellerde Kocaeli’nin yöresel yemek menüleri oluşacak.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.