24 Ekim 2019 Perşembe 00:34

ANASAYFA l 17 YIL GEÇSEDE DÜN GİBİ TAZEYDİ… Dinmeyen acı

17.08.2016 Çarşamba - 11:15

Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen ve merkez üssü Gölcük olan 7.4 şiddetindeki 17 Ağustos 1999 depreminde yitirdiğimiz canlarımız Kavaklı’da anıldı

MARMARA Bölgesi’nin yaşadığı belki de en büyük facia olan ve yaklaşık 18 bin vatandaşımızın yaşamını yitirdiği 17 Ağustos 1999 depreminde kaybettiklerimiz bu yıl da unutulmadı. Gölcük Belediyesi tarafından gerçekleştirilen program ile deprem şehitlerimiz Kavaklı Sahili’nde anıldı. Protokol konuşmalarının ardından depremin gerçekleştiği saat olan saat 03:02’de deprem anıtına çelenk bırakıldı.

İLGİ GÖSTERDİ

Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen programa Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük İlçe Jandarma Komutanı Murat Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Faruk Keskin, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı, AK Parti Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp, AK Parti Başiskele İlçe Başkanı Şahin Talus, CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, çeşitli sivil toplum kuruluşu başkanları ve yüzlerce vatandaş katıldı.

ŞEHİTLERİMİZE DUA

Program protokol üyelerinin alana gelmesinin ardından deprem şehitlerimiz anısına yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra İsmail Coşan tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunuldu. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Yusuf Doğan, deprem şehitlerimiz için dualar etti.

16 MİLYON İNSAN ETKİLENDİ

Programda Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Kurtuluş sunum gerçekleştirdi. Kurtuluş, “17 Ağustos 1999 tarihinde Gölcük’te 7.4 şiddetinde çok büyük bir deprem felaketi yaşadık. Bu deprem 45 saniye boyunca sürdü. Gerek büyüklük gerek etki ve maddi kayıplar açısından baktığımız zaman bu deprem yüzyılımızın en büyük felaketlerinden biri olarak kayıtlara geçti. Yaklaşık 16 milyon kişi bu depremden etkilenmiştir. Böyle büyük depremler bir kerede vuku bulmaz” diye konuştu.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.